Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba, którą można już wyleczyć

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dorota Dejmek

Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba, którą można już wyleczyć

Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Tomaszem Machem, specjalistą gastroenterologiem i hepatologiem, kierownikiem Katedry Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Zakaźnych UJ CM, konsultantem w Unicardia & Unimedica, o wirusowych zapaleniach wątroby.

- Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby co roku obchodzony jest 28 lipca, aby podnieść świadomość społeczeństwa na temat tej choroby.

- Wirusowe zapalenie wątroby to nazwa nie jednej, a kilku podobnych chorób wywoływanych przez grupę wirusów pierwotnych, hepatotropowych, czyli bezpośrednio uszkadzających komórki wątroby. Tych wirusów znamy kilka: wirus zapalenia wątroby typu A - czyli wzw A - w skrócie wirus HAV, wzw typu E - HEV, wzw typu B - HBV, wzw typu C - HCV, wzw typu D - HDV, wzw typu G - HGV. Druga grupa wirusów to wirusy wtórnie hepatropowe, czyli takie, które powodują chorobę ogólnoustrojową, w tym mogą także uszkadzać wątrobę, jak np. wirusy CMV lub EBV.

- O wirusowym zapaleniu wątroby typu A mówimy popularnie, że to choroba brudnych rąk. Czy słusznie?

- Tak, ponieważ wywołujący ją wirus przenosi się głównie drogą pokarmową. Wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, aby się zarazić. Wirus HAV wywołuje ostre zapalenie wątroby, jednak z reguły układ immunologiczny potrafi go zwalczyć i wzw A nie prowadzi do przewlekłych zapaleń wątroby. Charakterystyczny i widoczny objaw - żółtaczka, czyli zżółknięcie skóry i twardówek oczu, pojawia się tylko u części chorych, inni mają objawy grypopodobne lub dyspepty-czne, takie jak nudności, biegunka, gniecenie w podbrzuszu. Przechorowanie pozostawia odporność na całe życie. Ale bezpieczniej się zaszczepić, zwłaszcza planując urlop do krajów o wysokiej i średniej endemiczności zachorowań na wzw A, np. rejon basenu Morza Śródziemnego, kraje tropikalne. Dodam, że także wirus HEV, nie występuje w Polsce, ale może być do nas przywleczony np. z Azji Środkowej i Wschodniej, przenosi się drogą pokarmową. Niestety, w tym wypadku nie mamy szczepionki.

Czytaj więcej:

  • Największy strach wzbudzają jednak wirusy HBV i HCV. Jak się przed nimi bronić?
  • Jakie objawy daje wzw typu B?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.