Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Iwona Krzywda

Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas

Iwona Krzywda

Wirus AH1N1 wybiera również młodych i zdrowych. A bagatelizowany może wywołać spustoszenia, z których wyjątkowo trudno wyjść obronną ręką – mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Uniwersyteckiego.

W ciągu zaledwie tygodnia z powodu grypy i jej powikłań zmarło 25. Polaków. Łącznie od początku roku odnotowano już 43 zgony. To najgorszy wynik od lat. Dlaczego grypa w tym roku zbiera tak krwawe żniwo?
W tym sezonie mamy do czynienia z kolejną falą tzw. świńskiej grypy, wywołanej wirusem o odmianie AH1N1. W porównaniu do ubiegłych lat liczba jej przypadków w naszym szpitalu wyraźnie wzrosła. Na oddziale, gdzie trafiają najciężej chorzy pacjenci, obecnie na osiem łóżek sześć jest zajętych właśnie przez osoby z tym wirusem, a cały czas dostajemy zgłoszenia o kolejnych osobach, wymagających naszej pomocy. Świńska grypa u ludzi, którzy są na nią wrażliwi, przebiega zaś bardzo gwałtownie, wymaga intensywnego leczenia i nie wszystkim udaje się pomóc na czas.

Wirus świńskiej grypy. Nie każdemu uda się pomóc na czas
Andrzej Banas / Polska Press Dr n. med. Konstanty Szułdrzyński

Kogo wybiera ta grypa?
Wbrew powszechnemu przekonaniu podatni na nią wcale nie są wyłącznie seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby przewlekle chore, z obniżoną odpornością. Często łapią ją młodzi ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli poważnych problemów ze zdrowiem, nie byli na nic leczeni. Na pewno świńska grypa lubi nadwagę i niezaszczepionych. Serotyp AH1N1 od ponad ośmiu lat jest zawarty w szczepionkach dostępnych w aptekach. Dzięki temu preparaty wykorzystywane do profilaktyki mają bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu świńskiej grypie. Zaszczepiona osoba – z dużym prawdopodobieństwem – więc na nią nie zachoruje.

W dalszej części tekstu:

  • Od czego zależy skala spustoszeń, jakich dokonuje choroba?
  • Co to jest ECMO?
  • Jak dużej części  chorych udaje się pomóc?
  • Co decyduje o powodzeniu albo porażce terapii?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.