Winogrona w naszej kuchni

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
redakcja Gazety Lubuskiej

Winogrona w naszej kuchni

redakcja Gazety Lubuskiej

Uprawiane są od kilku tysięcy lat. Goszczą na naszych stołach zazwyczaj w postaci dodatku, dekoracji bądź na surowo. Winogrona nadają się także do innych potraw. Czerwone czy zielone pasują do serów, mięs, warzyw i nie tylko

Sałatka z kurczakiem, boczkiem i winogronem

Składniki na sałatkę: 1 średnia sałata rzymska (lub 2 mniejsze), 2 średnie piersi z kurczaka (uprzednio upieczone i przestudzone), 3-4 plastry wędzonego boczku, 2 średnie pomidory, niewielka kiść winogrona, pół czerwonej papryki.
Przygotowanie: Sałatę opłukać, osuszyć i pokroić w paski dowolnej długości i szerokości. Pomidory i paprykę pokroić w kostkę, również dowolnej wielkości. Opłukane winogrona pokroić w ćwiartki. Wszystko razem delikatnie wymieszać. Polać sosem. Na końcu dodać kawałki piersi z kurczaka oraz obsmażone kawałki boczku (powinny wytapiać się na minimalnym ogniu, wtedy uzyskają delikatną chrupkość, a nie będą spalone.) Podawać ze świeżym, chrupiącym pieczywem.
Składniki na sos: 50-70 ml oliwy, sok wyciśnięty z połowy cytryny, 1/3 łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki dobrej musztardy, 1/4 łyżeczki grubo zmielonego pieprzu (lub młotkowanego), opcjonalnie 1 łyżeczka płynnego miodu.
Przygotowanie: Wszystkie składniki razem połączyć do uzyskania jednolitego sosu. Proporcje podałam orientacyjnie, dobierzcie swój smak i jego intensywność. Ważne, żeby oliwa była dobrej jakości. W ostateczności użyjcie oleju, ale niech on też będzie wysokiego gatunku.
Przepis Małgorzaty Kijowskiej, autorki bloga www.daylicooking.pl

Pęczak, smażona rzodkiewka, ciemne winogrona

Składniki: 1/2 szklanki pęczaku, 2 łyżki masła klarowanego, szczypta ziaren kopru włoskiego, pęczek rzodkiewek, 5-6 ciemnych winogron, garść liści świeżej szałwii, szczypta pieprzu cytrynowego, szczypta utartej skórki z cytryny, łyżka syropu imbirowego lub klonowego, szczypta wędzonej soli, kilka listków świeżej mięty (drobnych).
Przygotowanie: Pęczak przepłukuję na gęstym sicie. W garnku rozgrzewam łyżeczkę masła klarowanego, wrzucam umyty pęczak, dodaję szczyptę całych ziaren kopru włoskiego i podsmażam chwilę. Całość zalewam szklanką zimnej wody i gotuję, aż kasza wchłonie całą wodę. Odstawiam pod przykryciem. Rzodkiewki i winogrona myję, kroję na mniejsze części. Na patelni rozgrzewam masło klarowane, dodaję pieprz, sól i liście szałwii. Podsmażam je, aż staną się chrupiące i odławiam na talerz, wrzucam na gorące masło rzodkiewki i podsmażam na wysokim ogniu przez 2 min. Na koniec dodaję łyżkę syropu imbirowego, ugotowaną kaszę i utartą skórkę cytrynową. Całość wykładam na talerz, dekoruję podsmażonymi listkami szałwii, świeżą miętą i ciemnymi winogronami.
Przepis ambasadorki kampanii „Lubię kaszę” – Mai Sobczak, autorki bloga „Qmam kasze”

Słodkie tosty z twarożkiem i winogronami

Składniki: 1/2 kostki półtłustego twarogu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 2 kromki chleba tostowego, 6 szt. winogron, 6 szt. orzechów (np. nerkowca), 1 łyżka miodu.
Przygotowanie: Twarożek rozdrobnić widelcem, wymieszać z jogurtem naturalnym, pokroić winogrona. Chleb upiec w tosterze. Posmarować kromki chleba przygotowanym serkiem. Wyłożyć owoce, orzechy i polać miodem.

Marynowane winogrona

Składniki: 1 kg winogron, 1 szklanka octu winnego, 1 szklanka wody, 20 dkg cukru, łyżeczka soli, kilka goździków, kawałek laski cynamonu.
Przygotowanie: Winogrona umyć, osuszyć, ciasno ułożyć w wyparzonych słoikach. Zagotować wodę z cukrem i przyprawami, dodać ocet i wrzącą zalewę rozlać do słoików z winogronami. Zakręcić i pasteryzować 15 minut.
Przepis Anny Nonckiewicz

Czerwony koktajl owocowy

Składniki: banan, garść czerwonych winogron, garść mrożonych truskawek lub malin, szklanka soku pomarańczowego lub 2 soczyste pomarańcze, opcjonalnie kilka listków świeżej mięty.
Przygotowanie: Wszystkie składniki naszego koktajlu miksujemy. Jeśli przeszkadzają Wam skórki winogrona to można przelać koktajl przez sitko. Jednak mi w niczym nie przeszkadza taka forma koktajlu, zresztą bardzo szybko znika.
Przepis Marty Urbańskiej, autorki bloga www.magicznezyciemarty.pl

Sałatka winogronowa

Składniki: 200 g winogron zielonych, 200 g winogron czerwonych, 50 g orzechów nerkowca, 50 g orzechów włoskich, 150 g sera pleśniowego. Sos: sok z jednej cytryny, łyżka miodu, 1 mała papryczka chili, 6-7 sztuk śliwek kalifornijskich, szczypta kurkumy.
Przygotowanie sosu: Do soku z cytryny dodać miód, pokrojoną drobno papryczkę i pokrojone w średnią kostkę śliwki. Dodać kurkumę, wymieszać i odstawić na godzinę.
Przygotowanie sałatki: Winogrona przekroić na pół, dodać uprażone na suchej patelni orzechy nerkowca, orzechy włoskie i pokrojony w kostkę ser pleśniowy. Sałatkę polać sosem i delikatnie wymieszać.

Owocowy mix i camembert

Składniki: 8 kulek winogrona, 80 g arbuza bez skóry i pestek, 1 garść borówek, 1/2 serka camembert.
Przygotowanie: Winogrona przekroić na pół. Arbuza pokroić w dużą kostkę. Serek pokroić w trójkąty. Wszystko ułożyć na talerzu w dowolną kompozycję. Całość można skropić sokiem z pomarańczy. Pyszny mix na deser, podwieczorek lub kolację.
Przepis Moniki Piekarskiej

Orzeźwiająca sałatka

Składniki: ser żółty Aldamer w plasterkach , sałata strzępiasta zielona, sałata strzępiasta czerwona, roszponka, pomidor, winogrona zielone, filet z kurczaka, pestki granatu, sól, pieprz, oliwa, świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.
Przygotowanie: Liście sałaty poszarpać na mniejsze kawałki i włożyć do miseczki, dodać pokrojone pomidory i winogrona. Kurczaka pokroić w paseczki, doprawić solą i pieprzem i podsmażyć na odrobinie oleju bądź na średnio rozgrzanym grillu na złoty kolor. Na sałacie ułożyć zrolowany ser żółty, kurczaka i posypać pestkami granatu. Całość skropić sokiem z pomarańczy i oliwą.

Sałatka z łososiem

Składniki: 2 kawałki filetu z łososia po150 g, 250 g roszponki, 1 mała kiść ciemnych winogron 2 łyżki orzechów włoskich, 50 g sera z niebieską pleśnią, garść kiełków rzodkiewki, oliwa z oliwek, sól, pieprz. Sos: sok z połówki cytryny, 2 łyżki miodu, 6 łyżek oliwy z oliwek, świeży tymianek, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Orzechy upraż na patelni bez tłuszczu. Łososia obsyp odrobiną soli i pieprzu, połóż na patelni skórą do dołu i smaż na odrobinie oliwy z oliwek przez 3 min. Przewróć na drugą stronę i smaż jeszcze minutę. W małej miseczce wymieszaj wszystkie składniki sosu. Na talerzach rozłóż roszponkę, kiełki, dodaj orzechy, winogrona, łososia, całość polej sosem miodowym i pokruszonym serem pleśniowym.

Gołąbki w świeżych liściach winogron

Składniki: 30 świeżych liści winogron, 1 szklanka suchego ryżu, 40 dkg karkówki, 1 jajko, 1 cebula, 4 ząbki czosnku, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej, sól do smaku, pieprz do smaku, 2 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego.
Sposób przygotowania: Z liści winogron odciąć ogonki. Liście umyć włożyć do wrzątku i gotować 30 minut. Ryż ugotować w 1,5 szklanki wody na pół miękko. Cebulę i czosnek obrać. Mięso,cebulę i czosnek zmielić w maszynce z sitkiem o średnich oczkach. Do mięsa dodać ostudzony ryż, jajko, cynamon, gałkę muszkatołową,sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszać. Na ostudzone liście winogron kłaść po wałeczku farszu i zwijać jak gołąbki. Gołąbki ułożyć ciasno w rondlu, zalać osolonym wrzątkiem (tak żeby gołąbki były przykryte wodą), dodać ziele angielskie i liście laurowe. Gołąbki gotować aż liście winogron będą miękkie.
Przepis Eli

Serca wieprzowe duszone w sosie z wytrawnego wina

Składniki: 3 serca wieprzowe, 1 litr rosołu z jarzyn, 250 ml wytrawnego wina, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku natka pietruszki, 3 łyżki oliwy, sól i czarny pieprz masło i mąka do zagęszczenia sosu.
Sposób przygotowania: Na rozgrzanej oliwie podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek, ale nie dopuszczamy do zrumienienia. Przekładamy do garnka, dodajemy rosół, wino, pęczek pietruszki oraz sól i pieprz. Całość zagotowujemy na średnim ogniu. Obrane z żył i błon serca wieprzowe kroimy w niewielką kostkę, dodajemy do sosu i gotujemy godzinę lub dłużej (sprawdzamy miękkość serc widelcem). Gdy będą gotowe, wyjmujemy pietruszkę. Sos, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekko odparowujemy na dużym ogniu (powinien mieć czerwono brunatny kolor) lub zagęszczamy masłem utartym z mąką i gotujemy 2-3 minuty, by mąka straciła smak surowizny. Potrawę podajemy z ryżem na sypko i delikatną w smaku surówką – na przykład z kapusty pekińskiej, papryki czerwonej i kukurydzy.

Tort z jeżynami i winogronami

Składniki na ciasto: 3 jajka, 8 dag cukru, 8 dag mąki, czubata łyżka mąki ziemniaczanej, łyżeczka proszku do pieczenia,
3 dag posiekanych pistacji. Krem: 30 dag jeżyn, 25 dag twarogu śmietankowego, 25 dag mleka skondensowanego, 12 dag cukru pudru, 9 łyżeczek żelatyny, szklanka śmietany kremówki, 3 łyżki cukru waniliowego, 30 dag winogron, galaretka winogronowa.
Sposób przygotowania: Ciasto: jajka zmiksować z cukrem i łyżką wody. Oba rodzaje mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i pistacjami, dodać do jajek. Tortownicę natłuścić, nałożyć ciasto. Piec 25 min. w temp. 180 st. Ostudzić. Krem: żelatynę rozpuści w małej ilości wody. Jeżyny zmiksować i przetrzeć przez sito. Wymieszać z twarogiem, mlekiem, cukrem pudrem oraz żelatyną. Kremówkę ubić z cukrem waniliowym, połączyć z masą jeżynową. Winogrona oderwać od gałązek, opłukać. Ciasto włożyć do tortownicy, posypać winogronami. Włożyć krem, polać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki na 2–3 godz.

Pączki z kandyzowanymi winogronami

Składniki: 200 ml wody, 20 dag cukru, 1/2 kg drobnych winogron, sok z cytryny, 1/2 kg mąki, 40 g drożdży, 1 szklanka mleka, 7 żółtek, 100 g cukru pudru, 20 ml likieru amaretto, 100 g masła, laska wanilii, olej do smażenia, szczypta soli.
Sposób przygotowania: Do garnka przelewamy wodę, zagotowujemy, dodajemy cukier. Gotujemy ok. 15 minut, co chwilę mieszając. Do syropu wkładamy umyte winogrona, skrapiamy sokiem z cytryny, gotujemy na wolnym ogniu około 5 -7 minut. Odsypujemy 50 g mąki, łączymy z ciepłym mlekiem i drożdżami, odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Żółtka miksujemy z cukrem pudrem, dodajemy żółtka, rozczyn drożdżowy, likier i szczyptę soli. Ciasto wyrabiamy, do momentu gdy będzie gładkie, lśniące i nie będzie przyklejać się do ścianek naczynia, wówczas dodajemy roztopione masło i ponownie wyrabiamy. Misę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Z ciasta formujemy okrągłe placki, na które nakładamy łyżką wcześniej przygotowane winogrona. Sklejamy brzegi ciasta, formujemy kule, układamy na desce posypanej mąką. Po wyrobieniu całego ciasta pączki przykrywamy, pozostawiamy do wyrośnięcia. W głębokim naczyniu rozgrzewamy olej, smażymy pączki na rumiany kolor. Pączki posypujemy cukrem pudrem połączonym z wanilią. Przepis Moniki Bieńkowskiej

Nalewka z ciemnych winogron

Składniki: 0,5 kg ciemnych winogron, 20 dag brązowego cukru, 1 l czystej wódki.
Sposób przygotowania: Winogrona lekko rozgnieść, zasypać cukrem i zostawić pod przykryciem przez ok. 1 dobę. Włożyć winogrona do słoja, zalać alkoholem, szczelnie zamknąć i odstawić na 1,5 miesiąca, co jakiś czas wstrząsając słojem. Przefiltrować dokładnie i rozlać do butelek. Odstawić na 3 tygodnie
Przepis Anny Szymańskiej

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.