Wielkie wołanie o ronda w Gubinie! Żeby było bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Wielkie wołanie o ronda w Gubinie! Żeby było bezpieczniej

Łukasz Koleśnik

- Kierowcy lubią się tutaj rozpędzać. Rondo zwiększyłoby bezpie-czeństwo - mówi Grzegorz Jóźwiak. Mieszkańcy chcą przebudowy.

Jeszcze kilka lat temu skrzyżowanie ulic Sikorskiego, Żymierskiego, Miodowej oraz Batalionów Chłopskich nie należało do niebezpiecznych. Ostatnio jednak się to zmienia. Powstał market Biedronka, wkrótce obok wyrośnie kolejny duży sklep, tym razem budowlany i będzie to Mrówka. Natężenie ruchu już się zwiększyło i mieszkańcy zastanawiają się, czy będzie tu bezpiecznie? Czy bezpieczni będą kierowcy i przechodnie?

- Prosta ulica zachęca niektórych kierowców do szybkiej jazdy. Nowe skrzyżowanie trochę by ich spowolniło - uważa Grzegorz Jóźwiak, który jest sprzedawcą w pobliskim sklepie wędkarskim.

Podobnie uważa Jan Kosmala z kiosku obok. - Są też inne argumenty za tym, aby zmienić to skrzyżowanie. Dla przyjezdnych jest ono nieczytelne. Ponadto już kilka razy dochodziło tutaj do kolizji - przyznaje.

Inni mieszkańcy zauważają, że samochodów jest tutaj coraz więcej.

- Ludzie jeżdżą głównie do sklepu. Jak powstanie kolejny, to może tutaj być jeszcze większy ruch. Dlatego przebudowa skrzyżowania na rondo to świetny pomysł - stwierdza Kazimierz Nowicki. Pan Adam, który wyszedł na spacer z psem też przyznał, że przydałaby się przebudowa skrzyżowania. - Mogliby też domalować pasy, ponieważ są tylko po jednej stronie - dodaje.

Sprawę zgłosiła na sesji radna Urszula Kondracik

- Myślę, że warto skorzystać z okazji i postarać się od razu o rondo, ponieważ w tej chwili powstaje dokumentacja, związana z przebudową głównego skrzyżowania ze światłami oraz modernizacją ulic, w tym m.in. Rycerskiej i Sikorskiego. Czyli będzie sięgać aż tutaj - zauważa radna. Jeśli kolejna przebudowa zostanie wpisana, to wspólny projekt miasta, powiatu, województwa oraz Guben jeszcze bardziej się powiększy. Czy to jednak możliwe? - Wezwaliśmy projektanta, który ma sprawdzić, czy mamy takie możliwości - informuje burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Dwa markety, coraz więcej samochodów. Czy rondo pomoże zwiększyć bezpieczeństwo?
Łukasz Koleśnik Dwa markety, coraz więcej samochodów. Czy rondo pomoże zwiększyć bezpieczeństwo?

Jak się okazuje, to nie jedyne skrzyżowanie, gdzie mieszkańcy chcieliby mieć rondo.

Wymieniają łącznik Kaliskiej z Lubelską i Wyspiańskiego. Kolejne to skrzyżowanie Rycerskiej, Grun-waldzkiej, Królewskiej i Kresowej. Na pierwszym z wymienionych modernizacja nie jest planowana, natomiast na drugim możliwe, że powstanie sygnalizacja świetlna. Dlaczego nie rondo? - Jest tam za mało miejsca - mówi Urszula Kondracik, która kiedyś zgłaszała w urzędzie potrzebę przebudowy tego skrzyżowania.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.