Wielkanoc będzie droższa niż rok temu. Jak bardzo?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Dembiński
Monika Kaczyńska

Wielkanoc będzie droższa niż rok temu. Jak bardzo?

Monika Kaczyńska

Wielkanocne wydatki będą tradycyjnie już są o mniej więcej połowę niższe niż te na Gwiazdkę. W tym roku więcej wydadzą ci, którzy postawią na słodkości. Wędliny nie zdrożeją.

Na Wielkanoc wydajemy przeciętnie o połowę mniej niż na Boże Narodzenie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Providenta. Tym niemniej oznacza to, że wielkanocna sobota, niedziela i poniedziałek będzie nas kosztowała około 400 zł - 500 zł. Takie sumy na święta planuje przeznaczyć blisko 60 proc. Polaków. Co piąty chce ograniczyć wydatki do maksymalnie 200 zł.

Jak podaje GUS wzrost podstawowych cen towarów wyniósł w ciągu roku 1,3 proc. Gdyby więc podwyżki rozkładały się równo na wszystkie towary, ten kto w zeszłym roku przygotował święta za 500 zł wydałby dodatkowo... 6,5 zł i zapewne wcale nie zauważyłby wyższych wydatków. Jednak w praktyce część portfeli schudnie znacznie bardziej.

Taniej, bo bez prezentów

Niższe koszty Wielkanocy wynikają między innymi z tego, że z tej okazji prezenty od Zajączka dostają na ogół tylko dzieci. A i wielkanocne menu jest coraz skromniejsze i raczej odpowiada upodobaniom domowników i gości, niż kultywowanej od pokoleń tradycji.

- Na śniadanie wielkanocne wybieram się do krewnych, więc zasadniczym wydatkiem będą drobiazgi do pochowania w ogrodzie dla jedynego w rodzinie dziecka

- mówi Ewa Kaczmarek z Winograd. - Na pozostałe dni robię właściwie normalne zakupy. Na razie trudno mi oszacować ile wydam, bo nie zdążyłam się zorientować w cenach czekoladowych jajek, zajęcy i innych gadżetów, ale nie będą to zawrotne kwoty. Czy wyższe niż rok temu? Bardzo możliwe. Właściwie co roku ceny trochę rosną.

„Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

Źródło: NTL Radomsko / x-news

Dla mieszkającej na Jeżycach Haliny Wielkanoc to większy wydatek.

- Czy uda mi się zmieścić w 500 zł? Oby! - mówi poznanianka. - Wielkanocne śniadanie dla kilkunastu osób, słodkie drobiazgi dla pięciorga maluchów i pieniędzy ubywa nim się człowiek obejrzy. Niby nic - jajka, szynka, jakaś inna wędlina, mięso na galarat, warzywa na sałatkę, babka, sernik, mazurek. Zbiera - tu 10 zł, tam 20 zł i suma robi się całkiem spora.

Bogatsze święta z 500 +

Według prof. Wacława Jarmołowicza, ekonomisty z Wyższej Szkoły Bankowej pierwsza Wielkanoc z pieniędzmi z programu 500 + będzie z pewnością bogatsza dla rodzin o najniższych dochodach.

- Bezstronnie trzeba przyznać, że program ten faktycznie ograniczył ubóstwo

- mówi prof. Wacław Jarmołowicz. - Można się więc spodziewać, że stół będzie bardziej suto zastawiony, a dzieci będą mogły liczyć choćby na drobne upominki od Zajączka. Gorzej, że inflacja też da się nieco odczuć.

Mięsożercy mogą zaoszczędzić

Jak wynika z danych portalu Dla Handlu zbierającego dane o cenach z kilkuset punktów na terenie całego kraju, ci, którzy na Wielkanoc postawią na wędliny nie odczują inflacji. Za schab bez kości zapłacimy przeciętnie 14,23 zł za kilogram, za kiełbasę podwawelską - 16,09 zł, polędwicę sopocką - 14,29 zł. Ale też coraz częściej są chętni na wędliny tradycyjne. Kto się na nie zdecyduje za kilogram szynki lub polędwicy sopockiej zapłaci nawet powyżej 60 zł.

- Mamy do czynienia z pewnym rozwarstwieniem

- mówi Jacek Marcinkowski z Cechu Rzeźników-Wędliniarzy- Kucharzy. -Jakość i tradycyjne technologie kosztują i część klientów stawia na nie, nawet kosztem ilości.

Jaja i masło w cenie

Wyższe ceny niż w ubiegłym roku odczują ci, którzy postawią na szeroki asortyment wielkanocnych wypieków. O kilkadziesiąt groszy droższy jest cukier, nieco więcej zapłacimy także za jaja, masło, śmietanę. Warto jednak pamiętać, że ceny nabiału na wiosnę rosną co roku, by znów na przełomie maja i czerwca spaść. Niewielką pociechą jest obniżka cen mąki. Za jej kilogram zapłacimy przeciętnie około 40 groszy mniej niż rok temu.

Jeśli chodzi o jaja - istotne znaczenie ma chow kur. Jedno jajko od kury z wolnego wybiegu kosztuje nawet 98 groszy, od hodowanej w klatce - zaledwie 40 gr.

Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka Przez ponad dwie dekady pracy w Polskapress publikowałam na wszystkich stronach (łącznie ze sportowymi). Od początku swojej kariery buduję, remontuję, urządzam i jestem w tym prawie tak dobra, jak pewna znana sieciówka. Nie obce są mi problemy gospodarki (także rolnictwa) i przyrody. Gdy zmęczą mnie dane i liczby – przyglądam się ludziom. Po godzinach – robię właściwie to samo, z tą różnicą, że zamiast pisać – czytam. I rozpieszczam kota.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.