Większość żłobków i przedszkoli wciąż będzie zamknięta. Wielkopolskie samorządy nie planują jeszcze otwierać placówek dla dzieci

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Nicole Młodziejewska

Większość żłobków i przedszkoli wciąż będzie zamknięta. Wielkopolskie samorządy nie planują jeszcze otwierać placówek dla dzieci

Nicole Młodziejewska

Od środy, 6 maja, przedszkola i żłobki mogą ponownie być otwarte - taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie należy do poszczególnych samorządów. Jak już wiadomo, w Poznaniu placówki te nie zostaną jeszcze otwarte. Jak wygląda sytuacja w powiecie i innych miastach Wielkopolski?

Chociaż od środy ponownie mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola, to wiele z nich pozostanie zamkniętych. Wszystko ze względu na fakt, że decyzje w tej sprawie podejmują samorządy. Wielu samorządowców traktuje to jako zrzucanie odpowiedzialności przez rząd i zapowiada, że nie otworzy przedszkoli oraz żłobków.

- Rząd podejmując decyzję o uruchomieniu przedszkoli i żłobków umył ręce w dużej ilości płynu dezynfekującego, przenosząc całą odpowiedzialność na samorządy. Ten chaos, który panuje w tej chwili w Warszawie i niekonsekwencje będziemy na pewno ratować. Ratunkiem jest podjęcie naszej lokalnej decyzji i taką podejmujemy. Przedszkola nadal będą zamknięte

- mówi Piotr Głowski, prezydent Piły, gdzie żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte do 24 maja.

Podobnie sytuacja wygląda w Gnieźnie, gdzie nie tylko zdecydowano o pozostawieniu publicznych placówek zamkniętymi, ale również zaleca się taką decyzję prywatnym żłobkom i przedszkolom.

Czytaj też: Poznań nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja: "Musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom"

- Powodem tej decyzji jest przerzucenie całkowitej odpowiedzialności za jej ewentualne negatywne konsekwencje na samorządy przy jednoczesnym braku jakichkolwiek regulacji prawnych ze strony rządowej, ogólnikowe wytyczne niedające konkretnych rozwiązań, a także wysoki odsetek liczby zarażonych koronawirusem na terenie powiatu gnieźnieńskiego, w tym również dzieci - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

W powiecie poznańskim większość przedszkoli i żłobków nie zostanie jeszcze otwartych

Wiele gmin w powiecie poznańskim nie ma jeszcze określonej daty ponownego otwarcia placówek dziecięcych. Taka sytuacja jest np. w Swarzędzu.

- Poczucie odpowiedzialności nie pozwala mi w tej chwili na podjęcie takiej decyzji, wobec czego w tygodniu po majowym weekendzie placówki te w naszej gminie na pewno nie zostaną uruchomione

- tłumaczy Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

I dodaje: - Potrzebny jest nam czas na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Ewentualne otwarcie tych placówek poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami i licznymi zmianami, m.in. organizacyjnymi, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu.

Podobnie termin otwarcia przedszkoli i żłobków nie został ustalony w Stęszewie.

- Decyzja o otwarciu placówek w okresie ciągłego wzrostu zachorowań jest w mojej ocenie przedwczesna. Ponadto nie mamy w tej chwili wytycznych w formie rozporządzenia, które jednoznacznie określałyby warunki, jakie placówki powinny spełniać, aby mogły zostać otwarte - mówi Włodzimierz Pinczak, burmistrz Stęszewa.

- Wytyczne zamieszczone na stronach rządowych są bardzo ogólne i praktycznie przerzucają odpowiedzialność za przygotowanie placówki i bezpieczeństwo podopiecznych i pracowników na organ prowadzący i dyrektora

- kontynuuje.

Zamknięte pozostaną także przedszkola w Tarnowie Podgórnym i Czerwonaku. - Podjąłem decyzję o nieotwieraniu gminnych przedszkoli dla dzieci. Obecna sytuacja epidemiczna w Polsce, a także warunki, które należałoby spełnić, by te placówki otworzyć uniemożliwiają na obecnym etapie ich normalne funkcjonowanie - mówi Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka.

Zobacz także: Poznańskie przedszkola i żłobki zostaną otwarte 25 maja?

Jednak decyzję o tym, że w najbliższym czasie ponownie otwarte zostaną żłobki i przedszkola podjęto m. in. w Luboniu. Tam rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci, jednak z powodu koronawirusa w placówkach wprowadzono nowe zasady.

- W trosce o bezpieczeństwo dzieci i opiekunów w przedszkolach liczność grup zostanie ograniczona. Dzieciom oraz pracownikom przedszkola dwa razy dziennie będzie mierzona temperatura. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, a pracownik nie będzie mógł w tym dniu podjąć pracy - informują przedstawiciele urzędu miasta w Luboniu.

- Przedszkola wyposażone zostały w środki do dezynfekcji pomieszczeń i osobistej. Z sal zostaną usunięte przedmioty i zabawki, których nie można skutecznie zdezynfekować np. pluszaki czy dywany

- wymienia.

Podobnie wygląda sytuacja w Mosinie i Kleszczewie, gdzie już od poniedziałku, 11 maja, żłobki i przedszkola ponownie przyjmą najmłodszych. Jednak liczba przyjętych dzieci będzie ograniczona. W pierwszej kolejności z przedszkola będą mogły korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką.

W Wielkopolsce przedszkola otwarte w drugiej połowie maja

W środę działalności nie wznowią także przedszkola i żłobki w Lesznie. Pozostaną one zamknięte aż do 24 maja.

Sprawdź również: Dwuletnia Zoe walczy z nowotworem oka. Pomóc jej może leczenie w Stanach Zjednoczonych

Z kolei władze Kalisza uznały, że przywrócenie normalnego trybu pracy tych placówek wymaga wdrożenia procedur, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom i personelowi. Dlatego ich ponowne otwarcie planowane jest na 18 maja.

- Jestem już po rozmowach z dyrektorami oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz przedszkoli publicznych. Proszę dyrekcje placówek, by pozostawały w kontakcie z rodzicami - informuje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

I dodaje: - Dzięki temu otrzymamy informacje, ilu z nich planuje powrót swoich pociech do placówki.

----------------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.