Izabela Krupa

Wiecie jak 100, 200 lat temu mieszkali górale?

Skansen w Sidzinie (powiat suski) to miejsce, w którym  naprawdę można poczuć ducha minionych 200 - 300 lat Skansen w Sidzinie (powiat suski) to miejsce, w którym naprawdę można poczuć ducha minionych 200 - 300 lat
Izabela Krupa

Gdy zobaczyłeś już wszystkie atrakcje Zakopanego i okolic, „Krakowska” podpowiada, gdzie się wybrać, by ujrzeć tradycyjne budownictwo gór.

Chochołów słynie ze swej urokliwej zabudowy, w której góralskie, tradycyjne chałupy pokryte gontem są usytuowane po obu stronach drogi.

Chochołowskie zagrody budowane były na przełomie XVIII i XIX w., z drewnianych płazów, w starym podhalańskim stylu. Stoją bokiem do ulicy, a ich fronty skierowane są na południe - „do słonecka” - jak to się mówi na Podhalu. By oglądać (niestety tylko z zewnątrz) chaty w Chochołowie nie trzeba żadnych biletów.

Życie jak dawniej

W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej nie sposób się nudzić. Jest oddalony ok. 52 km od Zakopanego, ale naprawdę warto do niego zawitać przy okazji wizyty na Podhalu.

Składa się z 25 ekspozycji obrazujących życie różnych warstw społecznych- od szlachty, aż po chłopów mieszkających na Orawie na przełomie XVIII i XIX wieku. W skansenie są dwory, wozownie, olejarnie, a nawet tartak czy kuźnie.

To wyjątkowe miejsce można odwiedzać codziennie od godz. 8.30 do 17. Koszt wstępu to 20 zł bilet dla osoby dorosłej, 12 zł ulgowy.

Stare budownictwo

Również Jurgów - niewielka miejscowość usytuowana 25 km od Zakopanego, może poszczycić się wyjątkową zabudową - Zagrodą Sołtysów, wpisaną na szlak architektury drewnianej. Zagroda Sołtysów stanowi oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Otwarta jest od środy do niedzieli, między godz. 10 , a 14. Bilet wstępu kosztuje 6 zł- osoba dorosła, 4,50zł- dziecko.

Muzeum z historią

Muzeum Regionalne w Sidzinie działa od 1963 r. Można obejrzeć tu ekspozycję dotyczącą tradycyjnego budownictwa regionu orawskiego, m.in. chałupę Banasika z 1806 r. z wyposażeniem; spichlerz zwany „Górką” z 1897 r.

Z Zakopanego do Sidziny jest 65 km, jednak wszystkie ekspozycje wynagrodzą pokonanie tego dystansu.

Skansen czynny od wtorku do piątku- od godz. 9 do 17, w soboty: od 10 do 18. Bilety w cenie 8 i 6 zł.

Izabela Krupa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.