Widziane z Wawelu: Kto raz się wzniósł na szczyty

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu: Kto raz się wzniósł na szczyty

Bp Tadeusz Pieronek

Marzenie o wspinaniu się na wielką górę tkwi chyba w każdym człowieku, zwłaszcza jeżeli przez „górę” rozumiemy to, co wysokie, co ładne, co trudne do osiągnięcia i w dodatku nie tylko w sensie materialnym, ale w każdym innym wymiarze. Człowiek zawsze stawał przed jakąś zagadką, którą chciał rozwiązać, nieustannie przekraczał granice uznawane za niemożliwe do pokonania, a dziś często jest przekonany, że potrafi wszystko, że nie ma czegoś, co byłoby dla niego niemożliwe.

Niektóre góry były dla ludzi niedostępne, bo stanowiły siedzibę bóstw i z tego powodu były swego rodzaju tajemnicą i obiektem religijnie chronionym. Do dziś można zobaczyć takie góry w wielu krajach świata, usłyszeć związane z nimi legendy i wejść na ich szczyty, jeśli ktoś ma ochotę.

Turystyka górska jest uprawiana powszechnie, ale nie brak ludzi, którzy mają większe ambicje i pasję zdobywania szczytów. Góra górze nie równa i jeśli ktoś chce naśladować taterników, alpinistów czy himalaistów, powinien się dobrze zastanowić, czy go na to stać.

Oczywiście potrzebne są pieniądze i to niemałe, ale one same szczęścia nie dają. Istotnym warunkiem jest stan zdrowia i odwaga kandydata na górskie wspinaczki, odpowiedni ubiór i wyposażenie, a ponadto znalezienie mistrza, który poprowadzi go małymi kroczkami ku potrzebnej wiedzy, pozwoli zdobyć doświadczenie, bo samemu z książki nie da się tego nauczyć. Taką wiedzę i doświadczenie zdobywa się latami, a i tak nie daje to pełnej gwarancji bezpieczeństwa, bo jest to przyjemność ryzykowna. Moi dwaj koledzy, rodzeni bracia, mimo umiejętności i doświadczenia stracili na wspinaczce życie.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.