Widok z okna. Które piętro będzie dla nas najlepsze?

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Katarzyna Dębek

Widok z okna. Które piętro będzie dla nas najlepsze?

Katarzyna Dębek

Wybór mieszkania, które chcemy kupić, wiąże się z wieloma dylematami. Decydując się na opcję własnego M w budynku wielorodzinnym, musimy przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest to, które piętro będzie dla nas najlepsze.

Przyjęło się myślenie, że parter i ostatnie piętro w bloku są jednymi z najmniej funkcjonalnych i praktycznych kondygnacji mieszkalnych. I tak faktycznie może być, ale opinia ta dotyczy raczej mieszkań w starym budownictwie. W większości nowych inwestycji mieszkania na wszystkich kondygnacjach są tak samo praktyczne i funkcjonalne. Różnią się natomiast ceną i widokiem z okna.

Plusem mieszkania na parterze, zwłaszcza w bloku bez windy, jest łatwy dostęp. Szczególnie docenią to osoby starsze i młode matki, które nie będą musiały za każdym razem na własnych rękach wnosić np. wózek z dzieckiem.

Jednak to, co jest plusem, może być także i minusem. Łatwy dostęp do mieszkania np. przez balkon lub okna będą mieli także złodzieje. Rozwiązaniem mogą być kraty, ale nie każdy lubi taki widok zza okna. W mieszkaniach parterowych na osiedlach zamkniętych bezpieczeństwo powinno być jednak większe, a to ze względu na ochronę, która jest 24 godz. na dobę i monitoruje osoby wchodzące na osiedle (odnotowuje także osoby, które z niego wychodzą).

Trzeba też pamiętać, że podłoga w mieszkaniach na parterze - szczególnie w starym budownictwie - jest znacznie chłodniejsza niż na wyższych kondygnacjach. W lokalach, w których drzwi są słabo wyciszone, ich mieszkańcy mogą skarżyć się na hałasy dobiegające z klatki. Tu kręci się znacznie więcej ludzi, którzy ciągle wchodzą i wychodzą. Przed naszymi drzwiami może być więc duży ruch.

Większość mieszkań na parterze ma przydzielony własny ogródek. To dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na powieszenie prania, zabawy z dzieckiem czy na wypuszczenie psa, a przede wszystkim jako atrakcyjną przestrzeń wypoczynkową.

Decydując się na najniższą kondygnację, musimy wziąć pod uwagę, że nasze mieszkanie będzie sąsiadowało z mniejszą liczbą lokali. Takie mieszkania są zazwyczaj bardziej zacienione. Jednym z najważniejszych minusów mieszkania na parterze są awarie pionów. Ich skutki najboleśniej odczują parterowicze, bo w razie awarii rur, kanalizacji itp. Wszystko zostaje zapchane i całość może wylać właśnie w ich mieszkaniu.

To co przemawia za kupnem mieszkania na ostatnim piętrze, to przede wszystkim... cisza.

Nikt nie będzie nad nami tupał, stukał i walił w sufit. Pod drzwiami będzie się kręciła raczej znikoma i stała, z czasem dobrze znana, liczba osób.

Są to zazwyczaj mieszkania, do których dochodzi maksymalna ilość światła. Takie mieszkania mogą także być wyposażone w duże tarasy. I ten widok...

Katarzyna Dębek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.