Krzysztof Ogiolda

Wiara i Kościół: Rodzice Jana Pawła II mogą trafić na ołtarze

Wiara i Kościół: Rodzice Jana Pawła II mogą trafić na ołtarze
Krzysztof Ogiolda

Sto lat temu - 18 maja 1920 urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. 7 maja 2020 roku w tym samym mieście rozpoczął się proces beatyfikacyjny jego rodziców Emilii z Kaczorowskich i Karola seniora.

Sesja dwóch trybunałów kanonicznych rozpoczynająca dwa osobne procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II odbyła się w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

- Jako sekretarz papieża wiele razy słyszałem od niego, że miał świętych rodziców - mówił podczas tej uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. - W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia Karol i Emilia Wojtyłowie stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina.

Nie ma wątpliwości, że pamięć o rodzicach była dla Karola Wojtyły ważna. Przez niemal cały pontyfikat na jego biurku stało ich zdjęcie. Ale o ile o ojcu wypowiadał się często i chętnie, o mamie, która zmarła, gdy miał 9 lat, prawie wcale. W 1939 roku - dziesięć lat po jej śmierci - poświęcił jej wiersz zaczynający się od słów „Nad Twoją białą mogiłą”, a jako papież zanotował o mamie takie pamiętne zdanie:

- Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.