Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. W słusznej walce o ściągalność podatków państwo stało się źródłem problemów wielu uczciwych firm.

- Jaki diabeł podkusił władzę do wdrożenia split payment? To brutalna próba ograniczenia wolności gospodarczej! Politycy uznali, że wszyscy przedsiębiorcy są złodziejami i nasze pieniądze powinny być pod kuratelą urzędów - grzmi Włodzimierz Leszczyński z Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, szef krakowskiej firmy Biuro Plus, działającej we wszystkich aglomeracjach Polski.

Ustawa wprowadzająca split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności, weszła w życie z początkiem lipca. Rozwiązanie polega na tym, że przedsiębiorca zamiast jednego przelewu zapłaty za fakturę, otrzymuje dwa: kwota netto wpływa (jak dotąd) na jego konto firmowe, a VAT na specjalny rachunek założony przez bank. Środków ze specrachunku nie wolno wykorzystać do innych celów, niż zapłata zobowiązań podatkowych, bez decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego - naczelnik ma na to 60 dni od złożenia wniosku przez firmę.

Czytaj więcej:

  • Formalnie stosowanie mechanizmu jest dobrowolne. Ale wszystkie państwowe podmioty oraz spółki z udziałem skarbu państwa postanowiły co do zasady używać split payment - i to od zaraz. Co to oznacza?
  • Kto na tym zyska?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.