Wesoły pociąg pełen narciarzy

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum
Pawel Stachnik

Wesoły pociąg pełen narciarzy

Pawel Stachnik

21 lutego 1932. Ze Lwowa wyrusza w góry pierwszy narciarski pociąg wycieczkowy. Impreza odnosi sukces i na stałe wchodzi do zimowego rozkładu jazdy PKP. W późniejszych latach skład wyruszał z Krakowa.

Lata 20. i 30. przyniosły w Europie modę na turystykę i wypoczynek. Inaczej jednak niż w poprzednich dekadach, gdy na wyjazdy do wód mogły pozwolić sobie osoby zamożne, teraz zjawiska te miały charakter prawie masowy. Wzrost zamożności społeczeństw, zauważalny zwłaszcza w latach 30., sprawił że na wyjazdowy wypoczynek stać było teraz także klasy niższe - robotników, rzemieślników, służbę. Popularny stał się ruch na świeżym powietrzu: wycieczki terenowe, pływanie, jazda na rowerze, a także sporty plenerowe: tenis, siatkówka, narciarstwo, łyżwiarstwo.

Pociąg Narty Dancing Bridge
Fot. archiwum Obraz Wiadukt kolejowy pod Worochtą

Polacy na urlopie

Społecznicy i lekarze zalecali urlopy nad wodą, w górach lub miejscowościach uzdrowiskowych, argumentując, że jest to konieczne dla zdrowego życia oraz higieny fizycznej i psychicznej. Również w Polsce zaczął się rozwijać ruch urlopowo-turystyczny. Od 1922 r. funkcjonowała tu jedna z pierwszych w Europie ustaw o płatnych urlopach. Zatrudnieni w przemyśle i handlu mieli prawo do ośmiu dni wolnych, a po trzech latach pracy - do 15 dni wolnych. Pracownicy umysłowi byli traktowani lepiej: 15 dni urlopu przysługiwało im już po sześciu miesiącach pracy, a po roku zatrudnienia - miesiąc.

Państwo zachęcało do wypoczynkowego i turystycznego podróżowania po kraju. Polacy w ruchu i sporcie mieli rozwijać tężyznę fizyczną przydatną w wojsku i w pracy, a społeczeństwo miało się integrować i poznawać nowe zakątki odrodzonej ojczyzny. Gości przyjmowały stare i nowe kurorty. Pierwsze miejsce wśród nich zajmowało oczywiście Zakopane, modne od wielu lat i ściągające artystów, arystokratów, bogatych kupców, przedsiębiorców, polityków i niebieskie ptaki z całego kraju. Korzystali oni ze śniegu, słońca, nart, wycieczek, kuligów i góralskiego folkloru.

Pociąg narciarski zdobył Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Pawel Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.