Walka o „duszę” Europy. Populista Orbán kontra liberał Macron

Czytaj dalej
Fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News
Aleksandra Gersz

Walka o „duszę” Europy. Populista Orbán kontra liberał Macron

Aleksandra Gersz

Już za kilka miesięcy rozegra się walka o przyszłość Unii Europejskiej. Mowa o wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których - jak wszystko na to wskazuje - zetrą się populiści z liberałami. Wyzwanie liderowi tej drugiej grupy, prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, rzucił już Viktor Orbán - premier Węgier i twarz europejskich nacjonalistów.

Zwycięzców może być tylko dwóch. Ale ja będę największym z nich - powiedział Viktor Orbán do Emmanuela Macrona za kulisami szczytu Unii Europejskiego w czerwcu, co wyjawił brytyjski dziennik „The Telegraph”. Walka, której stawką ma być kierunek, jaki obierze Unia Europejska, a wręcz jej przyszłość, według węgierskiego premiera, rozegra się właśnie między nim a prezydentem Francji, czyli „populistą a Europejczykiem”.

Viktor Orbán, lider węgierskiej narodowej i konserwatywnej partii Fidesz, dał wyraźnie do zrozumienia, że to ci dwaj politycy zmierzą się w ostatecznym pojedynku, ale to on, lider populistów, przeciągnie linę na swoją połowę. „Ta konfrontacja, która podobno zirytowała czołowych francuskich polityków, jest typowa dla znanego ze swojego konfrontacyjnego stylu Orbána i pokazuje, że formuje on wśród nacjonalistów w całej Europie sojusze, ponieważ jego celem jest detronizacja liberalnego establishmentu w Unii Europejskiej” - pisze „The Telegraph”.

Walka o duszę Europy
Zresztą to starcie między liberałami a nacjonalistami, które prowadzi do coraz większego podziału w Brukseli, widać już było w ubiegłym tygodniu, kiedy

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.