Leszek Kalinowski

W Zielonej Górze potrzebne są inwestycje i kadra

W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej Fot. Mariusz Kapała W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej zrozumieć świat z barierami.
Leszek Kalinowski

Rodzice niepełnosprawnych dzieci martwią się o ich przyszłość. Proszą więc o wsparcie. Hostelu nie ma w całym województwie. Zielona Góra zamierza wypełnić tę lukę.

Niepełnosprawność ma różne oblicza. I różne z nią związane są problemy. Jak trudno je pokonać, najlepiej wie rodzina.
Stąd też wołanie o pomoc. I propozycje, pytania Czytelników m.in. dotyczące asystenta osoby niepełnosprawnej, miejsca, gdzie znajdą wsparcie itd. - Asystent osoby niepełnosprawnej jest już na liście zawodów, ale w mieście nikt nie pełni takiej funkcji - mówi główny specjalista ds. osób niepełnosprawnych urzędu miasta Krzysztof Woźniak. - W kraju to rzadki przypadek, żeby jakiś samorząd było na to stać. Jak w wielu tego typu sprawach przeszkodą jest brak pieniędzy. Gminy same sobie nie poradzą, muszą mieć wsparcie państwa.

Nie znaczy to jednak, że niepełnosprawni nie mogą liczyć na pomoc miasta.

- Cieszę się, że mamy warsztaty terapii zajęciowej, dwa środowiskowe domy samopomocy, stowarzyszenie ludzi chorych na Alzheimera i inne organizacje, które w różny sposób wspierają niepełnosprawnych i ich rodziny - przyznaje przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Miłuch. - Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców rozumie i chce wspierać niepełnosprawnych.

W Centrum Usług Opiekuńczych przy ul. Witebskiej pomoc otrzymuje wiele osób. Te, które są schorowane, starsze, nie mają rodziny mogą liczyć na wizyty w ich domach pracowników CUO. Pomogą się umyć, zrobią pranie, zakupy, posprzątają, a kiedy trzeba przytulą, pocieszą...

Czy mogą także przyjść do niespełnosprawnych, gdy rodzice czy opiekunowie wyjdą na dłuższy czas z domu? Jak mówi dyrektor CUO Elżbieta Sochacka, bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Jednak osób potrzebujących wsparcia przybywa, tylko w tym roku około 30, a kadra jest ta sama. Ba, sytuacja w tym roku jest jeszcze gorsza. Do tej pory dzięki pracom publicznym liczba opiekunów wzrastała. Nie było problemu z naborem. Tymczasem w tym roku chętnych do pracy nie ma.

- Mamy sześć etatów i ani jednej osoby chętnej. Szukamy od miesiąca - martwi się E. Sochacka. - Wiem, że pensja to najniższa krajowa. Ale po pewnym czasie jest szansa na stały etat. Sukcesywnie nasi pracownicy odchodzą na emerytury.
Centrum Usług Opiekuńczych czeka więc na chętnych do pracy z co najmniej średnim wykształceniem. Ograniczeń wiekowych nie ma, ale trzeba mieć też siłę, bo praca łatwa nie jest. Najważniejsze to cierpliwość i chęć pomagania innym.
E. Sochacka wciąż wierzy, że znajdą się chętni.

Czytelnicy pytają też o program, który był realizowany, a dotyczył trenera osoby niepełnosprawnej.

Pracowały one w restauracjach, hotelach, marketach, mając swojego opiekuna. Czy tak jest nadal? - Niestety nie, program Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończył pół roku wcześniej niż powinien - mówi pani dyrektor. - A przecież mieliśmy umowy z pracodawcami. Na szczęście miasto z własnego budżetu wyłożyło pieniądze i mogliśmy dokończyć program. Efekty były fantastyczne. Do dziś wiele osób pracuje. Szkoda, że nie może on być kontynuowany.

W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej
Mariusz Kapała W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej zrozumieć świat z barierami.

Pomoc niepełnosprawni mogą zaś uzyskać m.in. w Ośrodku Terapii Zajęciowej. To placówka dziennego pobytu przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową i z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Podopieczni to głównie młodzież po 25 roku życia, która w rodzinnej atmosferze uczy się, pracuje i bawi. - A co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie? Albo pójdziemy do szpitala - pani Helena załamuje ręce, bo jest coraz starsza.

Wiceprezydent Wioleta Haręźlak przyznaje, że konieczna jest w mieście budowa hostelu i mieszkań chronionych. Nie ma ich w mieście, nie ma w całym województwie.

Zielona Góra ma już dokumentację i wyznaczone miejsce, gdzie hostel powstanie. Przy ul. Głowackiego, na terenie Promyka, który się rozbuduje o salę do ćwiczeń. Na parterze będzie stołówka, kilka pokoi, reszta znajdzie się na górze. Jednoosobowych będzie 16, dwuosobowych (dla par) - dwa. Rodzice będą mogli zostawić tu swoje dziecko. Planowane jest też 6-7 mieszkań chronionych (jedoosobowe pokoje, kuchnia, łazienka). Tu będzie można nauczyć się samodzielnego życia Pieniędze będą pochodzić z ZIT-ów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.