W Witnicy front przeciw władzy

Czytaj dalej
Fot. Daniel Jaskóła/nowoczesna.pl
Tomasz Rusek

W Witnicy front przeciw władzy

Tomasz Rusek

12 czerwca będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza. - Ja się na nie nie wybieram - mówi „GL” burmistrz Dariusz Jaworski.

W niedzielę przedstawiciele kilku partii, stowarzyszeń i wielu zwykłych mieszkańców przyjęło wspólne stanowisko dotyczące nadchodzącego głosowania.

Chcemy spokoju i dialogu

Czytamy w nim: „My, Mieszkańcy Gminy Witnica, przedstawiciele różnych środowisk politycznych – zwykli ludzie, rozczarowani poczynaniami obecnej władzy, podjęliśmy radykalny rok! Stworzyliśmy ruch mieszkańców ponad podziałami. Chcemy wesprzeć Radę Miejską w jej decyzji o referendum, by odsunąć od władzy tych, którzy nas zawiedli! W tym krytycznym dla Gminy momencie, połączyliśmy nasze siły, bo nie zgadzamy się na: 1. Rażącą niegospodarność w wydawaniu naszych pieniędzy! 2. Bezpowrotną utratę rozwoju – miliony euro dla miasta i gminy! 3. Arogancję władzy, intrygi i konflikty oraz brak woli współpracy! 4. Obniżenie jakości życia mieszkańców! Nie chcemy w Witnicy sterowanych rządów. Nie chcemy władzy popleczników, która nam, wolnym ludziom, ogranicza prawa. Nie stać nas na kolejne lata błędnych decyzji burmistrza. Żądamy, aby w Naszej Małej Ojczyźnie zapanował spokój, dialog oraz współpraca! Dlatego idziemy na referendum” - czytamy w apelu. Podpisali go w niedzielę m.in. przedstawiciele: Nowoczesnej, PSL, SLD, PO i ugrupowania poprzedniego burmistrza - Witnica 2000, a także ponad 60 mieszkańców.

3.023 witniczan musi wziąć udział w referendum, by było ważne. Dariusz Jaworski wygrał wybory z 3.017 głosami.

10 radnych za referendum

Referendum w Witnicy w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Jaworskiego będzie 12 czerwca. Taką datę już 25 kwietnia wyznaczył komisarz wyborczy w Gorzowie Wlkp. Podstawą decyzji komisarza jest podjęta w marcu uchwała witnickiej rady miejskiej.

Za referendum było 10 radnych z 15-osobowej rady (jeden był podczas głosowania nieobecny). Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział przynajmniej 3.023 wyborców z miasta i gminy Witnica. Głosować będzie można od 7.00 do 21.00. W całej gminie mieszkają 12.904 osoby. Co ciekawe, Jaworski został burmistrzem, zdobywając 3.017 głosów.

Można z wyprzedzeniem

Jeśli ktoś wie, że będzie tego dnia nieobecny albo ma inne plany, może zagłosować korespondencyjnie.
Dokładne zasady tej formy oddania głosu podaje profil Witnica 2000 na Facebooku, który promuje ideę referendum i zachęca witniczan do uczestnictwa w głosowaniu.

W niedzielę przedstawiciele środowisk przeciwnych burmistrzowi podpisali wspólny apel do mieszkańców, żeby poszli do referendum. Burmistrz zachęca swoich
Daniel Jaskóła/nowoczesna.pl W niedzielę przedstawiciele środowisk przeciwnych burmistrzowi podpisali wspólny apel do mieszkańców, żeby poszli do referendum. Burmistrz zachęca swoich zwolenników do pozostania w domu. Sam zapowiada, że 12 czerwca będzie oglądał mecz.

„Zgodnie z Kodeksem wyborczym, zamiar takiego głosowania trzeba zgłosić w UMiG Witnica najpóźniej do 15 dnia przed referendum, czyli do 27 maja 2016 r. Możecie to zrobić osobiście, pisemnie, elektronicznie, podając wszystkie konieczne dane. Pakiet wyborczy może zostać Wam przesłany pocztą, możecie też odebrać go sami. UMiG jest zobowiązany doręczyć bądź wydać Wam pakiet nie później niż 7 dni przed referendum. Po wypełnieniu karty do głosowania, należy ją włożyć do załączonej koperty, zakleić, a następnie włożyć do koperty zwrotnej i odesłać pocztą do właściwej obwodowej komisji wyborczej (przesyłka jest zwolniona z opłaty pocztowej). Można także przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do UMiG Witnica” - czytamy na społecznościowym profilu Witnica 2000.

Wygrał w drugiej turze

Przypomnijmy: Dariusz Jaworski na stanowisku burmistrza zastąpił Andrzeja Zabłockiego, który rządził gminą - z sukcesami - przez 24 lata. Pokonał go w drugiej turze.

Co burmistrz Jaworski sądzi o inicjatywie rady miasta? - Referendum? Powtórzę to, co mówiłem: to narzędzie demokracji i oczywiście można je stosować. Ja jednak 12 czerwca zostanę w domu i będę oglądał mecz na Euro. Swoim zwolennikom i zadowolonym z życia witniczanom radzę to samo - powiedział burmistrz.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.