W Tarnowskich Górach stworzą model 3D zabytku wpisanego na listę UNESCO

Czytaj dalej
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Agata Zielińska

W Tarnowskich Górach stworzą model 3D zabytku wpisanego na listę UNESCO

Agata Zielińska

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach, niepowtarzalny obiekt na skalę światową, przez lata był rozjeżdżany przez kierowców motocykli, quadów i samochodów terenowych. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego sprawdzą, jakie są tego skutki.

Hałda popołuczkowa w Tarnowskich Górach to pozostałość po działalności górniczej prowadzonej na tym terenie od XV do początku XIX wieku. W lipcu 2017 roku wraz z 27 innymi obiektami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Upodobali ją sobie nie tylko spacerowicze, ale także kierowcy pojazdów spalinowych. Ich wyczyny niszczą jednak tutejszy krajobraz i środowisko naturalne.

- Tytuł UNESCO jest nie tylko docenieniem wyjątkowości naszego tarnogórskiego dziedzictwa, ale przede wszystkim obowiązkiem jego ochrony - komentuje Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Przed dwoma laty gmina uzgodniła z policją i strażą miejską, że w weekendy będą wysyłane patrole w rejon hałdy. Władze miasta dofinansowały (także w tym celu) zakup samochodu terenowego dla policji. Wcześniej, bo już w 2006 roku, uchwałą Rady Miasta ustanowiono na liczącym 6,77 ha obszarze hałdy popłuczkowej Park Kulturowy. Dokument zakłada ochronę tego unikatowego terenu, a w tym utrzymanie w niezmienionym kształcie zespołu hałdy wraz z warstwą wytworzonej gleby i pokrywą roślinną.

Choć o zakazie poruszania się po hałdzie pojazdami spalinowymi informują liczne znaki, a w jej rejonie pojawiają się patrole policji i straży miejskiej, nie brakuje ludzi, którzy łamią przepisy.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Agata Zielińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.