Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W raka uderzamy coraz celniej, ale nowotwór potrafi się bronić

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

W raka uderzamy coraz celniej, ale nowotwór potrafi się bronić

Iwona Krzywda

– Choć postęp w leczeniu chorób onkologicznych jest ogromny, to jednak w pełni nigdy sobie z nimi nie poradzimy – mówi prof. dr hab. med. Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim.

– W latach 80. XX wieku Japończycy szacowali, że w 2010 r. będziemy już w stanie skutecznie leczyć nowotwory, które przestaną być chorobą śmiertelną. Mamy 2018 r., a rak nadal zabija miliony ludzi na całym świecie. Wynalezienie uniwersalnego lekarstwa na tę chorobę to mrzonka czy badacze potrzebują po prostu więcej czasu?
– To mrzonka. O infekcjach bakteryjnych już ponad 70 lat temu mówiono, że niedługo przestaną być problemem i będziemy w stanie zapobiegać zakażeniom, z powodu których umierają pacjenci. Tymczasem zgony wywołane przez nie cały czas się zdarzają. Co gorsza, częściej słyszymy o występujących superbakteriach odpornych na stosowane przez nas antybiotyki. A nowotwór w zakresie pewnych mechanizmów, jakie wykorzystuje do tego, żeby ewoluować i stawać się niewrażliwym na leczenie, jest bardzo zbliżony do drobnoustrojów. Skoro bakterii nie jesteśmy w stanie pokonać, z rakiem tym bardziej sobie w pełni nigdy nie poradzimy. Oczywiście w zakresie skuteczności leczenia niektórych chorób onkologicznych mamy do czynienie z ogromnym postępem, ale całkowite wyeliminowanie nowotworów moim zdaniem nie jest możliwe.

– W laboratoriach na całym świecie trwają jednak intensywne prace nad kolejnymi lekami onkologicznymi. Duże nadzieje są wiązane z tzw. immunoterapią. Na czym ona polega?
– Tego rodzaju terapia opiera się na wykorzystaniu własnych sił obronnych organizmu do tego, by walczył z chorobą nowotworową. Mówiąc dokładniej, chodzi o zaktywizowanie komórek odpornościowych do wyszukiwania komórek nowotworowych albo tych mających potencjał do przekształcenia się w raka i ich eliminowania w podobny sposób, jak dzieje się to w przypadku namnażających się wirusów czy bakterii. Układ immunologiczny jest skonstruowany tak, że rozpoznaje pojawiające się w organizmie każdego z nas komórki nowotworowe i niszczy je, zanim dojdzie do rozwoju choroby. W pewnym momencie pojawiają się jednak zaburzenia tej funkcji i to otwiera furtkę rakowi. Cała koncepcja współczesnej immunoterapii polega więc na szukaniu sposobu, żeby ten naturalny mechanizm obronny naprawić.

Czytaj więcej:

  • Z jakich innowacyjnych leków korzystają już także polscy pacjenci?
  • Są ciągle takie rodzaje raka, wobec których medycyna jest bezradna?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.