W porcie lotniczym w Balicach niczym w Formule 1

Czytaj dalej
Fot. archiwum, Anna Kaczmarz
Przemysław Śliwiński

W porcie lotniczym w Balicach niczym w Formule 1

Przemysław Śliwiński

Przemysław Śliwiński od 10 lat pracuje na lotnisku w Balicach. Opisuje niszowy i raczej nieznany zawód koordynatora obsługi naziemnej. Ma on kluczowe znaczenie dla rejsu każdego samolotu pasażerskiego

Latanie staje się codziennością, a nie życiową przygodą, jak to było jeszcze niedawno. Wielu podróżnych utożsamia lotnisko z podstawowymi zawodami - pilota czy stewardesy. Kojarzy osoby, z którymi ma bezpośredni kontakt w czasie podróży - panie rejestrujące bagaż i wydające karty pokładowe, obsługę kontroli bezpieczeństwa przy bramkach, agentów sprawdzających karty przed wejściem na pokład samolotu.

Ale ogólnie lotnisko pozostaje dla większości okryte tajemnicą…

***

Są jednak zawody lotniskowe, kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży, choć pozostające w cieniu innych. Jednym z nich jest koordynator obsługi naziemnej (Flight Coordinator/Dispatcher). Kieruje on wszystkimi ekipami obsługującymi samolot.

Na podstawienie schodków i wymianę pasażerów, wyładunek i załadunek bagaży, tankowanie oraz czynności serwisowe ma niewiele czasu.

Jego praca przypomina tę na pit stopie w Formule 1. Po upływie niecałych 30 minut postoju maszyny na płycie samolot musi być w pełni zamknięty, sprawdzony i gotowy do startu.

Koordynator przemyka między zapracowanymi ekipami z charakterystyczną teczką z dokumentami i radiem służącym do łączności. Koordynatora dostrzec możemy też ze słuchawkami na uszach, podpiętego kablem do kokpitu, gdy wyprowadza samolot ze stanowiska, pozostając w łączności z kapitanem. Nadzoruje wtedy tor wypychania maszyny i asystuje przy uruchamianiu silników samolotu.

Z pokładu samolotu ciężko go dostrzec. A to od niego zależy jakość wykonania zadań przydzielonych pracownikom, to on odpowiada za bezpieczeństwo.

Czytaj więcej, a dowiesz się jak dokładnie wygląda praca koordynatora obsługi naziemnej na lotnisku.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Przemysław Śliwiński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.