W PiS uchodzi za liberała, a politycy PO nazywają go radykałem. Bartłomiej Wróblewski zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

W PiS uchodzi za liberała, a politycy PO nazywają go radykałem. Bartłomiej Wróblewski zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Błażej Dąbkowski

Poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski może być jednym z kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Według polityków Zjednoczonej Prawicy ewentualny następca Adama Bodnara to „kandydat kompromisu”. Z kolei posłowie KO podkreślają, że Wróblewski to przykład radykała.

Od kilku dni krąży informacja, którą jako pierwszy podał "Gość Niedzielny". Według tygodnika jednym z kandydatów na objęcie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich może być poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Przypomnijmy, że kadencja obecnego rzecznika Adama Bodnara kończy się we wrześniu, dlatego jeszcze w lipcu Sejm mógłby się zająć wyborem jego następcy.

Typ liberała?

Czy polityk z Poznania rzeczywiście przymierza się do objęcia nowego stanowiska? W rozmowie z "Głosem" przyznaje, że dyskusja o jego ewentualnej kandydaturze jest przedwczesna. – Wolałbym tego nie komentować, to w tej chwili spekulacje – stwierdza.

Również inni wielkopolscy posłowie Zjednoczonej Prawicy oficjalnie nie chcą komentować tych doniesień.

– Nie wiem kto miałby wysunąć jego kandydaturę, bo w naszym środowisku nie jest specjalnie lubiany

– przyznaje jeden z naszych rozmówców. Drugi z działaczy zauważa, że punktu widzenia interesu partii lepszym kandydatem byłby poseł Przemysław Czarnek, który ostatnio "zasłynął" wypowiedziami dotyczącymi mniejszości seksualnych.

- Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym – mówił na antenie TVP P. Czarnek.

– Może i kandydatura Wróblewskiego jest ciekawa, ale z pewnością nie uchodzi za wymarzoną. Dla opinii publicznej to oczywiście konserwatysta, ale dla nas to typ liberała – przyznaje jeden z posłów. Jednak zaraz dodaje: – Ale rzeczywiście lepiej nie powtarzać błędu, jak w przypadku Rzecznika Praw Dziecka. Wróblewski byłby zatem do zaakceptowania dla kilku senatorów z PO, bo przecież bez ich głosów nie przepchniemy naszego kandydata.

Czytaj też: Politycy PiS rozdają w Wielkopolsce czeki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. „Na razie mają moc sprawczą jak karty Sasina”

Czy tak się stanie? Rafał Grupiński, szef wielkopolskich struktur PO i poseł KO zdecydowanie zaprzecza. – Żaden z naszych senatorów nie podniesie ręki za radykałem, który łamie konstytucję. Pamiętam, jak zgłosił wniosek, by poprawki opozycji do ustawy o Sądzie Najwyższym były głosowane w blokach, co było niezgodne z regulaminem Sejmu. To był absolutny skandal – mówi.

Poseł przypomina także sytuację dotyczącą finansowania przez B. Wróblewskiego wyjazdu autokarem narodowców z ONR do Warszawy. – Miły uśmiech posła nie powinien nikogo zmylić. To osoba o skrajnych poglądach – dodaje.

Suchej nitki na tej kandydaturze nie pozostawia też Krzysztof Paszyk, poseł PSL z Obornik. – Do tej pory każdy z rzeczników uchodził za autorytet moralny i naukowy, a teraz może okazać się, że funkcję rzecznika będzie pełnił partyjny nominat. Źle to wróży instytucji, która zajmuje się prawami człowieka – podkreśla.

Sylwia Spurek: Nie znam dokonań posła Wróblewskiego

Była zastępca A. Bodnara, a dziś europosłanka Sylwia Spurek uważa, że jej były szef podniósł bardzo wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o funkcjonowanie RPO, a dodatkowo rozpoczynał swoją misję, mając za sobą wiele organizacji pozarządowych.

– Nie znam dokonań posła Wróblewskiego jeśli chodzi o działania na rzecz prawa człowieka, osób LGBT, tych znajdujących się w kryzysie bezdomności, czy seniorów

– stwierdza. Według niej dotychczasowe zaangażowanie B. Wróblewskiego w zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce może budzić poważne zastrzeżenia związane z pełnieniem funkcji rzecznika.

Sprawdź również: Bartłomiej Wróblewski: "Trzeba przekonywać wszystkie osoby, że wybór Andrzeja Dudy jest lepszy dla Polski. Polska nie potrzebuje rewolucji"

Bartłomiej Wróblewski jest doktorem prawa, konstytucjonalistą. Od 2013 roku w PiS. W 2011 roku bez powodzenia kandydował do Senatu. W 2014 r. wybrany na radnego sejmiku woj. wielkopolskiego. Poseł jest od 2015 r.. W regionie uchodzi za jednego z najbardziej pracowitych parlamentarzystów.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.