W Małopolsce więcej pielgrzymów niż w Lourdes

Czytaj dalej
Fot. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Grażyna Starzak

W Małopolsce więcej pielgrzymów niż w Lourdes

Grażyna Starzak

Małopolska z jej Kalwarią Zebrzydowską i Łagiewnikami staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystyki religijnej

Największym impulsem do rozwoju tej formy zwiedzania województwa małopolskiego była i jest postać św. Jana Pawła II. Popularne wśród pielgrzymów są więc głównie miejsca z nim związane: Wadowice, krakowskie Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. To ostatnie sanktuarium przeżywa prawdziwy turystyczny boom. W zeszłym roku kalwaryjskie Sanktuarium Pasyjno-Maryjne odwiedziła rekordowa liczba pielgrzymów - ponad 1 mln 800 tys.!

Kalwaria Zebrzydowska, nie mówiąc o krakowskich Łagiewnikach, gdzie co roku bywa prawie 2 mln wiernych, zdystansowała znane na świecie sanktuarium w Lourdes. Biskup tamtejszej diecezji - Nicolas Brouwet - poinformował niedawno, że liczba pielgrzymów odwiedzających Lourdes spadła z 800 tys. w 2010 r. do 450 tys. w 2018 r. To prawie pięciokrotnie mniej niż w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak wynika z danych Kalwaryjskiego Centrum Informacji, największą grupę pielgrzymów stanowią Polacy. Z krajów europejskich najwięcej pątników przybywa z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Kontynent amerykański najliczniej reprezentowali w ub. roku mieszkańcy USA, natomiast Azję - Japończycy. Nie brakło pielgrzymów z innych odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko oraz Filipiny.

Sanktuarium w Kalwarii odwiedza wiele znanych osób - duchownych i świeckich. W tej pierwszej grupie w ub. roku byli m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy i kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Czytaj więcej:

  • Na świecie Polacy postrzegani są jako naród pielgrzymów. Co roku średnio 7 mln Polaków, czyli ok. 15 proc. ludności, wybiera się z pielgrzymką do wybranego miejsca kultu. Polscy pielgrzymi stanowią 3-5 proc. wszystkich chrześcijan pielgrzymujących na świecie i 20 proc. pielgrzymujących Europejczyków.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.