W Małopolsce więcej pielgrzymów niż w Lourdes

Czytaj dalej
Fot. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Grażyna Starzak

W Małopolsce więcej pielgrzymów niż w Lourdes

Grażyna Starzak

Małopolska z jej Kalwarią Zebrzydowską i Łagiewnikami staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystyki religijnej

Największym impulsem do rozwoju tej formy zwiedzania województwa małopolskiego była i jest postać św. Jana Pawła II. Popularne wśród pielgrzymów są więc głównie miejsca z nim związane: Wadowice, krakowskie Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. To ostatnie sanktuarium przeżywa prawdziwy turystyczny boom. W zeszłym roku kalwaryjskie Sanktuarium Pasyjno-Maryjne odwiedziła rekordowa liczba pielgrzymów - ponad 1 mln 800 tys.!

Kalwaria Zebrzydowska, nie mówiąc o krakowskich Łagiewnikach, gdzie co roku bywa prawie 2 mln wiernych, zdystansowała znane na świecie sanktuarium w Lourdes. Biskup tamtejszej diecezji - Nicolas Brouwet - poinformował niedawno, że liczba pielgrzymów odwiedzających Lourdes spadła z 800 tys. w 2010 r. do 450 tys. w 2018 r. To prawie pięciokrotnie mniej niż w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak wynika z danych Kalwaryjskiego Centrum Informacji, największą grupę pielgrzymów stanowią Polacy. Z krajów europejskich najwięcej pątników przybywa z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Kontynent amerykański najliczniej reprezentowali w ub. roku mieszkańcy USA, natomiast Azję - Japończycy. Nie brakło pielgrzymów z innych odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko oraz Filipiny.

Sanktuarium w Kalwarii odwiedza wiele znanych osób - duchownych i świeckich. W tej pierwszej grupie w ub. roku byli m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy i kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Czytaj więcej:

  • Na świecie Polacy postrzegani są jako naród pielgrzymów. Co roku średnio 7 mln Polaków, czyli ok. 15 proc. ludności, wybiera się z pielgrzymką do wybranego miejsca kultu. Polscy pielgrzymi stanowią 3-5 proc. wszystkich chrześcijan pielgrzymujących na świecie i 20 proc. pielgrzymujących Europejczyków.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.