W Krakowie toczą się kłótnie o Muzeum PRL. Projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

W Krakowie toczą się kłótnie o Muzeum PRL. Projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł

Ryszard Terlecki

Podczas gdy trwa spór o Muzeum Westerplatte, które przez lata zaniedbane i zapomniane stało się nagle przedmiotem zainteresowania samorządowych władz Gdańska, warto przypomnieć o innych projektach upamiętniania historii Polski, częściowo już realizowanych, częściowo dopiero planowanych.

Niektóre z nich, podobnie jak muzeum Westerplatte, zostały przez opozycję wykorzystane do politycznych przepychanek. Muzeum Historii Polski, którego akt powołania podpisano w 2006 roku, a jego uruchomienie planowano na 2012 rok, przez następne osiem lat borykało się z przeciwnościami uniemożliwiającymi jego powstanie.

Ostatecznie powrót do tego projektu możliwy był dopiero po wyborach 2015 roku, a obecnie trwają prace w miejscu nowej lokalizacji na terenie Cytadeli Warszawskiej, a budowany obiekt będzie oddany do użytku w 2020 roku.

W tym samym czasie, czyli w latach 2006-2007, trwały przygotowania do utworzenia Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, ale zaraz po utworzeniu rządu PO-PSL projekt wylądował w koszu.

Podobnie jak w przypadku Muzeum Historii Polski, prace wznowiono dopiero po wyborach w 2015 roku i obecnie trwają przygotowania do jego uruchomienia w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Muzeum będzie miało też dwie placówki filialne w Sejnach i Przemyślu.

W Warszawie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, umiejscowione w dawnym areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej. Intensywne prace trwają, ale już dziś można zwiedzać niektóre zachowane miejsca straceń i tortur. Od 2013 roku, wówczas wysiłkiem władz samorządowych, rozpoczęła się historia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w budynku dawnego więzienia carskiego.

Nie trzeba dodawać, że podjęcie intensywnych prac możliwe było dopiero po 2015 roku. W stulecie niepodległości zapowiedziane zostały kolejne inicjatywy muzealne, takie jak Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku czy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Powstaje też muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Poważnych zmian wymagało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w którym usiłowano ograniczyć polskie wątki wojennej historii.

W Krakowie od lat toczą się kłótnie o Muzeum PRL, zaplanowane w Nowej Hucie. Pierwotny projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł, ale w jego miejsce nie powstała żadna poważna koncepcja. Obecnie działa tam Muzeum Nowej Huty i jest częścią Muzeum Krakowa. Pomysł ten jest może słuszny, ale tym samym sprawa utworzenia muzeum historii PRL pozostaje otwarta.

Jest oczywiste, że jest to zadanie polskiego państwa i instytucji, które będą realizować założenia polskiej polityki historycznej, a nie fantazje czy ambicje lokalnych władz, dla których historia liczy się od początku ich kadencji.

Ryszard Terlecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.