W Krakowie toczą się kłótnie o Muzeum PRL. Projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

W Krakowie toczą się kłótnie o Muzeum PRL. Projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł

Ryszard Terlecki

Podczas gdy trwa spór o Muzeum Westerplatte, które przez lata zaniedbane i zapomniane stało się nagle przedmiotem zainteresowania samorządowych władz Gdańska, warto przypomnieć o innych projektach upamiętniania historii Polski, częściowo już realizowanych, częściowo dopiero planowanych.

Niektóre z nich, podobnie jak muzeum Westerplatte, zostały przez opozycję wykorzystane do politycznych przepychanek. Muzeum Historii Polski, którego akt powołania podpisano w 2006 roku, a jego uruchomienie planowano na 2012 rok, przez następne osiem lat borykało się z przeciwnościami uniemożliwiającymi jego powstanie.

Ostatecznie powrót do tego projektu możliwy był dopiero po wyborach 2015 roku, a obecnie trwają prace w miejscu nowej lokalizacji na terenie Cytadeli Warszawskiej, a budowany obiekt będzie oddany do użytku w 2020 roku.

W tym samym czasie, czyli w latach 2006-2007, trwały przygotowania do utworzenia Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, ale zaraz po utworzeniu rządu PO-PSL projekt wylądował w koszu.

Podobnie jak w przypadku Muzeum Historii Polski, prace wznowiono dopiero po wyborach w 2015 roku i obecnie trwają przygotowania do jego uruchomienia w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Muzeum będzie miało też dwie placówki filialne w Sejnach i Przemyślu.

W Warszawie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, umiejscowione w dawnym areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej. Intensywne prace trwają, ale już dziś można zwiedzać niektóre zachowane miejsca straceń i tortur. Od 2013 roku, wówczas wysiłkiem władz samorządowych, rozpoczęła się historia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w budynku dawnego więzienia carskiego.

Nie trzeba dodawać, że podjęcie intensywnych prac możliwe było dopiero po 2015 roku. W stulecie niepodległości zapowiedziane zostały kolejne inicjatywy muzealne, takie jak Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku czy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Powstaje też muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Poważnych zmian wymagało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w którym usiłowano ograniczyć polskie wątki wojennej historii.

W Krakowie od lat toczą się kłótnie o Muzeum PRL, zaplanowane w Nowej Hucie. Pierwotny projekt, który zakładał prześmiewczą historię polskiego komunizmu, na szczęście upadł, ale w jego miejsce nie powstała żadna poważna koncepcja. Obecnie działa tam Muzeum Nowej Huty i jest częścią Muzeum Krakowa. Pomysł ten jest może słuszny, ale tym samym sprawa utworzenia muzeum historii PRL pozostaje otwarta.

Jest oczywiste, że jest to zadanie polskiego państwa i instytucji, które będą realizować założenia polskiej polityki historycznej, a nie fantazje czy ambicje lokalnych władz, dla których historia liczy się od początku ich kadencji.

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.