Ryszard Warta

W całym kraju boli głowa [MINĄŁ TYDZIEŃ, OPINIA]

Różnie bywało między prezydentami największych miast naszego województwa Fot. Fot. Tymon Markowski Różnie bywało między prezydentami największych miast naszego województwa
Ryszard Warta

Różnie bywało między prezydentami największych miast naszego województwa. O tym, co umownie nazwać można szorstką przyjaźnią Rafała Bruskiego i Michała Zaleskiego, pisałem nieraz. Są jednak sytuacje, gdy mówią oni jednym głosem. Tak było w ostatni poniedziałek, gdy w Toruniu zebrał się kolejny Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

I nic w tej zgodności dziwnego. Przyjęte na konwencie stanowisko prezydentów Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia, Torunia i Włocławka dotyczy sprawy, która powoduje narastający ból głowy wszystkich chyba prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, jak Polska długa i szeroka. Chodzi o zbliżające się wybory samorządowe.

Problem polega generalnie na tym, że jedyne, co o wyborach wiadomo, to tylko to, że mają być. Dobrze to ujął prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza: „Wiemy, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, ale nie wiemy dokładnie, kiedy. Mają zostać przeprowadzone w oparciu o nowy stan prawny, ale jest on niedookreślony, nie wiadomo, jak w pewnych szczegółach zafunkcjonuje ordynacja wyborcza. Pieniądze nie są zabezpieczone w wystarczającej ilości...”.

Stąd apel kujawsko-pomorskich prezydentów do władz państwowych m.in. o ustalenie szczegółowych zasad współpracy Krajowego Biura Wyborczego, o pilne ustalenie procedur związanych z monitoringiem lokali wyborczych, niezwłocznie zawarcie porozumień, o których mówi art. 191 Kodeksu wyborczego (przepis mówi o dotacjach dla samorządów na realizowanie zadań zlecanych przez KBW).

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Ryszard Warta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.