W Bydgoszczy za mało pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Paweł Kaniak

W Bydgoszczy za mało pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Paweł Kaniak

Od nowego roku szkolnego rząd planuje podwyżki dla nauczycieli. Urząd Miasta Bydgoszczy przyznaje, że znalezienie w miejskim budżecie pieniędzy na ten cel nie będzie łatwe.

6 - procentowa podwyżka wynagrodzenia zasadniczego dla każdego nauczyciela od 1. września 2020 to plan Ministerstwa Edukacji Narodowej. Bydgoski ratusz oblicza, że tylko w okresie od września do grudnia tego roku, będzie to dla miasta koszt ok. 7 mln zł. - W grudniu 2019 dostaliśmy informację, że na rok 2020 otrzymamy 454 mln zł subwencji. Nie było jeszcze decyzji o podwyżkach, ale myśleliśmy, że jeśli zostaną potwierdzone, to będzie ona większa. Okazało się, że jest wyższa tylko o... 35 tysięcy. Wyjaśnienie było takie, że najpierw zmniejszono nam subwencję, bo w kraju obniżeniu uległa kwota na jednego ucznia, a potem dołożono na podwyżkę. W praktyce, Bydgoszcz nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. 7 milionów będzie trzeba wygospodarować z budżetu - wyjaśnia Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Kredyt lub mniej inwestycji

O tym, że nie będzie łatwo, mówi też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski: - Miasto, w przeciwieństwie do rządu, nie ma możliwości drukowania pieniędzy w NBP. W naszym budżecie każda złotówka jest zaplanowana. W grudniu tworzyliśmy budżet zakładając planowane przychody. Realizacja dodatkowych wydatków możliwa jest tylko przez zaciągnięcie kredytu lub ograniczenie inwestycji. Sytuacja finansowa samorządu jest trudna z powodu pandemii wirusa. Wpływy do miasta z podatków PIT za kwiecień 2020 będą niższe o 40 procent w porównaniu do ubiegłego roku. W czerwcu skorygujemy budżet, wiele zaplanowanych wydatków nie zostanie zrealizowanych.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Kaniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.