Jolanta Białek

W Brzegach powstaje ogromne miasto. Budują je setki osób

Tak będzie wyglądać instalacja na rondzie ŚDM w Brzegach. Pozostanie ona tam już na stałe Fot. Fot. materiały prasowe Tak będzie wyglądać instalacja na rondzie ŚDM w Brzegach. Pozostanie ona tam już na stałe
Jolanta Białek

W Brzegach powstały cztery mosty tymczasowe dla pielgrzymów. Żołnierze z 2. Inowro- cławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali je w tempie ekspresowym, w ciągu kilkunastu dni. Największa przeprawa jest szeroka na 40 metrów i ma siedem „pasów” dla pieszych, a najdłuższy most liczy 65 metrów.

To nie koniec przygody wojskowych z Brzegami. Żołnierze będą pomagać tam także w innych sprawach, m.in. użyczą agregatów prądotwórczych i namiotów, będą wydawać pielgrzymom suchy prowiant.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że w Brzegach powstaje swoiste dwumilionowe miasto, z całą infrastrukturą. - Dobiega końca także budowa kolejnych trzech mostów dotowanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Zakończy się na przełomie czerwca i lipca. W Brzegach będzie w sumie trzynaście tzw. stałych dróg ewakuacyjnych oraz kilka dodatkowych, niedostępnych dla pielgrzymów, ale otwieranych dla karetek oraz w innych tego typu sytuacjach - wylicza burmistrz.

Teren w Brzegach jest przygotowany na przyjęcie młodych z całego świata w 80-90 proc. Teraz prowadzą tam prace i gmina Wieliczka, i Komitet Organizacyjny ŚDM. Z szacunków wynika, że w różnego rodzaju przygotowaniach do wizyty papieża Franciszka uczestniczy teraz co najmniej 400 osób.

Przy potokach są montowane bariery ochronne. - W najbliższych dniach będziemy grodzić żwirowisko. Trzeba wybudować jeszcze także dwie drogi tymczasowe - mówi Krzysztof Kühl, pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. bezpieczeństwa.

W przyszłym tygodniu powinna rozpocząć się budowa ołtarza, przy którym papież Franciszek odprawi główne nabożeństwo ŚDM. - Ruszamy także z wyznaczaniem sektorów dla pielgrzymów oraz montażem nagłośnienia - zapowiada ks. Wojciech Olszowski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

W drugiej połowie lipca w Brzegach i na krakowskich Błoniach stanie 40 telebimów. Jak mówi ks. Olszowski, przyjadą one prosto z Francji - to te same urządzenia, na których kibice będą oglądać Euro 2016.

Wieliczka szykuje jeszcze jedną atrakcję dla pielgrzymów i mieszkańców. Na początku lipca na rondzie ŚDM w Brzegach pojawi się instalacja przedstawiająca kulę ziemską i miejsce spotkania młodych z papieżem.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.