Urzędników i służb coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Urzędników i służb coraz więcej

Maciej Czerniak

Będzie u nas jeszcze więcej administracji i... policji. „Nie ma jednej prostej recepty na biurokrację”.

Już teraz trzeba było rzucić do dodatkowej pracy wszystkie osoby, które znają się na rzeczy - mówi Beata Jadczak-Block, pełniąca obowiązki Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Bydgoszczy.

Urzędnicy inspektoratu w samym tylko kwietniu wystawili około 1600 zaświadczeń o jakości produktów dostarczanych przez rolników w regionie. To natężenie pracy wynikało z problemu rosyjskiego embarga na produkty spożywcze. A to nie koniec. Wkrótce urząd, który liczy tylko 24 pracowników, będzie musiał stawić czoła rządowemu pomysłowi. Mowa o projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Dotyczyć ona będzie rolników, którzy zdecydują się indywidualnie sprzedawać wytwarzaną przez siebie żywność.

- Zakładając, że w regionie jest naprawdę wielu producentów, którzy są zainteresowani taką działalnością, z pewnością będziemy potrzebowali więcej osób do pracy - mówi Jadczak-Block.

W całym kraju, jak podaje „Rzeczpospolita” za resortem rolnictwa, liczba urzędników w instytucjach kontroli żywności ma się zwiększyć o 390 etatów.

W programie „500+” najwięcej osób zatrudniono (w dużej mierze czasowo) w Bydgoszczy. Toruński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przyjął dodatkowych 15 pracowników do obsługi przyjmowania wniosków o dotacje na dzieci. Wszyscy mają umowy na czas określony. Prócz tego jedna osoba zatrudniona jest na zlecenie do 1 lipca, a w kwietniu na kilka dni podpisano umowy z 27 osobami, które dyżurowały w punktach tymczasowych.

Osielski GOPS zatrudnił dodatkowo - na czas określony - dwie osoby przy programie Rodzina 500+. Już wiadomo, że wniosków będzie więcej, niż wstępnie szacowano. - Liczyliśmy na 800-900, a już jest ponad 900 - informuje Urszula Majewska, kierownik osielskiego ośrodka pomocy.

Z danych Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wynika, że w gminach w związku z realizacją programu 500+ zatrudnienie zwiększyło się o 277,63 etatów. Samorządy na wszystkie prace związane z 500 zł na dziecko dostają w tym roku 2 proc. wartości wypłaconych świadczeń. W tym są inwestycje, remonty, zakup sprzętu i oprogramowania, zatrudnienie pracowników. Wojewoda przekazał prawie 4 mln zł.

Administracja publiczna to jednak zarówno urzędnicy państwowi, samorządowi, jak i pracownicy służb mundurowych. Obecnie garnizon policji w Kujawsko-Pomorskiem liczy 4826 policjantów.

- Według planu w tym roku zatrudnimy 262 policjantów - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W latach 2014 i 2015 na wypłaty dla policjantów przeznaczono 43,3 i 44,7 mln zł. Strażaków mamy z kolei 1535 w porównaniu z 1562 na koniec 2015 roku. Do tego dochodzą pracownicy korpusu służby cywilnej w PSP, których jest obecnie 47 oraz 32 osoby na stanowiskach pomocniczych.

W 2014 i 2015 roku na ich wypłaty poszło 92,7 mln zł. Ta kwota zawiera między innymi składki ZUS, fundusz pracy, wynagrodzenia, nagrody, odprawy.

- Nie ma jednej recepty. Błędny w założeniu był projekt zwolnienia 10 procent pracowników administracji, który miał swego czasu Donald Tusk - mówi Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej. - Nie tu leży problem. Biurokracja jest droga nie tylko z powodu wypłat dla funkcjonariuszy publicznych, ale też kosztów ponoszonych przez tych, którzy stają się jej ofiarami. Mówiąc obrazowo, zwolnienie 10 proc. policjantów nie sprawi, że zniknie problem przestępczości.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.