Jarosław “Jarema” Dubiel

Unia - matka czy macocha?

Unia - matka czy macocha?
Jarosław “Jarema” Dubiel

30 lat temu bezkrwawo wyzwoliliśmy się spod okupacji rosyjskiej. Rosjanie jawnie bądź skrycie decydowali o całej naszej gospodarce. Szczególnie dotyczyło to przemysłu ciężkiego zwanego też strategicznym. Staliśmy na skraju przepaści, a potem zrobiliśmy duży krok do przodu

W nielicznych kręgach poważnie interesujących się polityką trwa dyskusja o sensie naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej. 25 lat temu takiej dyskusji zabrakło. Zastąpiła ją euforia, na myśl, że nareszcie możemy dołączyć do wolnego świata Zachodu. Byliśmy zachwyceni cudowną wizją bezwizowych podróży i szansą na zarabianie dużych pieniędzy. Niosła nas wiara w europejski porządek i sprawiedliwość w kraju bezprawia, skorumpowanych sądów i szalejącej bezkarnej mafii. Wszelki głos krytyczny odbierany był powszechnie jako zdrada.

Miało to niestety swoje smutne konsekwencje.
Na zaproszenie TEAM (The European Anty Maastricht Aliance) w 1997 r brałem udział w panelu dyskusyjnym, który odbywał się w duńskim Parlamencie. Byli tam przedstawiciele partii europejskich od lewa (austriaccy zieloni) do prawa (brytyjscy konserwatyści). Przyjechali też Węgrzy, Finowie, Włosi, Holendrzy itd. W trakcie dyskusji członek Unijnej Grupy Negocjacyjnej ironizował, że chyba straci pracę, bo Polacy w ogóle nie negocjują. Pytają się tylko gdzie mają się podpisać. A oni mieli sporo do zaoferowania.
Konsekwencje wyborów ówczesnej władzy (rządy SLD - W. Cimoszewicz, L. Miller i AWS Jerzy Buzek) i sprzedajnych mediów ponosimy do dzisiaj.

Mało kto w Polsce zna dokument zwany „Traktat ustanawiający Konstytucje dla Europy” podpisany w Rzymie 29 października 2004 r
Znaleźć tam można takie kwiatki jak np. Sekcja 7 Transport s.114.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jarosław “Jarema” Dubiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.