Grzegorz Skowron

Ulice staną się wielkimi parkingami, place - polami gastronomicznymi

Dzwon w Brzegach już czeka na pielgrzymów Fot. fot. Andrzej Banaś Dzwon w Brzegach już czeka na pielgrzymów
Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Władze Krakowa przedstawiły raport z przygotowania miasta na przyjęcie rzeszy pielgrzymów, którzy pojawią się pod koniec lipca. Podobny dokument dotyczący Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki chce przedstawić strona kościelna

„W różnych punktach programu Światowych Dni Młodzieży uczestniczyć może łącznie 1,5-2 mln osób” - podaje najnowszy raport z przygotowań miasta Krakowa na uroczystości z udziałem papieża. Jak twierdzą autorzy dokumentu, liczba pielgrzymów została zweryfikowana w oparciu o dane Komitetu Organizacyjnego ŚDM i analizy własne miejskich urzędników. Przypomnijmy, że niedawny raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mówił nawet o 3 mln pielgrzymów.

Rejestracje ze 157 krajów

Z miejskiego raportu wynika, że najwięcej osób - ok. 2 mln - może uczestniczyć w mszy posłania w Brzegach koło Wieliczki, (w niedzielę 31 lipca). W nocnym czuwaniu modlitewnym (z soboty na niedzielę - 30 na 31 lipca) w tym samym miejscu weźmie udział 1 mln pielgrzymów. Tyle samo przewidziano na Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach (29 lipca). Podczas powitania Ojca Świętego (28 lipca) na Błonia może przyjść ok. 800 tys. osób.


Autor: Joanna Urbaniec

To jednak ciągle tylko szacunkowe prognozy. „Na ostateczną liczbę uczestników wpływać mogą decyzje w sprawie programu pobytu Ojca Świętego w innych lokalizacjach poza Krakowem, w tym planowana uroczystość w Częstochowie, a także rozstrzygnięcia dotyczące zasad wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej osób od których wymagane są wizy” - czytamy w dokumencie urzędników prezydenta Krakowa.

Według danych z Komitetu Organizacyjnego uczestnictwo w ŚDM zadeklarowało ok. 600 tys. osób. Rezerwacji potwierdzonej dokonało ok. 130 tys. osób, zgłosiło się ponad 3 tys. grup ze 157 krajów. Największe grupy to Włosi (ok. 83 tys.), Francuzi (ok. 40 tys.) i Hiszpanie (ok. 32 tys.).

Za mało parkingów

Urzędnicy przewidują, że pod koniec lipca w Krakowie pojawi się dodatkowych 25 tys. prywatnych samochodów osobowych i 10 tys. autokarów. Dla tych ostatnich zostaną zorganizowane parkingi na głównych ulicach miejskich. I choć tak ułożony ciąg autobusów będzie miał 85 km długości, miejsca wystarczy tylko dla połowy, reszta będzie musiała parkować poza granicami Krakowa, gdzie też brakuje miejsc.

Rzeszy pielgrzymów nie będzie w stanie przejąć miejska komunikacja, bo tramwaje i autobusy zmieszczą co najwyżej 40 proc. przybyłych na spotkanie z papieżem. Do końca kwietnia będą gotowe wytyczne dotyczące wyznaczenia tras dla miejskiej komunikacji na ŚDM. Kolejny miesiąc zajmie stworzenie siatki połączeń, a do 10 lipca musi być gotowy rozkład jazdy na ostatni tydzień lipca.

W całym mieście stanie 2 tys. przenośnych toalet. Plan ich rozmieszczenia ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Po pielgrzymach trzeba będzie zebrać 11-12 tys. ton śmieci. Dla porównania co miesiąc z Krakowa wywozi się średnio 22 tys. ton odpadów komunalnych. Tylko na utrzymanie czystości oraz na posprzątanie miasta po ŚDM potrzeba 23 mln zł.

Aby zapewnić pielgrzymom wyżywienie, na terenie miasta powstanie 16 pól gastronomicznych, gdzie wydawane będą posiłki. Przewidziano także 100 punktów poboru wody pitnej.

Rozwiać wątpliwości

Własny raport o przygotowaniach do ŚDM ma przedstawić Komitet Organizacyjny. Będzie on dotyczył przede wszystkim stanu gotowości Campusu Misericordiae w Brzegach. W dokumencie mają być poruszone kwestie bezpieczeństwa linii energetycznych, ewakuacji, dróg dojścia i wyjścia, sposobu organizacji terenu przez gminę Wieliczka i Komitet Organizacyjny ŚDM.

Raport ma rozwiać wątpliwości, czy pola koło Wieliczki są dobrym miejscem dla organizacji tak ważnego i trudnego do zabezpieczenia wydarzenia. - Odpowiedzi będą miały charakter merytoryczny, tzn. każda z nich ma potwierdzenie w dokumentacji, w której zawarte są opinie poszczególnych służb oraz dodatkowe opinie innych podmiotów, które powstały na zlecenie organizatora. Wszyscy będą mogli przekonać się, że od grudnia 2014 roku szukaliśmy rozwiązań dla tych kwestii i wiele z nich jest już rozstrzygniętych - zapewnia ks. bp Damian Muskus, koordynator generalny KO ŚDM Kraków 2016 w wywiadzie zamieszczonym na stronie archidiecezji krakowskiej.

***

57 tys. pielgrzymów będą mogły przewieźć w ciągu godziny miejskie autobusy i tramwaje
2 tys. przenośnych toalet zostanie rozmieszczonych w całym mieście
8 tys. dodatkowych znaków drogowych stanie na ulicach Krakowa
60 tys. miejsc noclegowych będzie w 182 placówkach oświatowych
242 kamery będą śledzić ruch na głównych ciągach komunikacyjnych
85 km krakowskich ulic zostanie zamienione w parkingi dla autobusów

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.