Ulewy mogą przyczynić się do podwyżek cen ubezpieczeń. Ubezpieczyciele uwzględnią zmiany klimatyczne w wycenach

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
AM

Ulewy mogą przyczynić się do podwyżek cen ubezpieczeń. Ubezpieczyciele uwzględnią zmiany klimatyczne w wycenach

AM

Zmieniający się klimat, a co za tym idzie coraz częstsze ulewy i nawałnice przyczynią się do podwyżek cen polis ubezpieczeniowych. Po intensywnych opadach nie tylko strażacy mają ręce pełne roboty. Ubezpieczyciele zalewani są coraz większą liczbą wniosków o odszkodowanie. Przełożyć się to może na przyszłe ceny polis od skutków klęsk żywiołowych.

Jak informuje portal Businessinsider, z powodu ostatnich zmian klimatycznych ubezpieczyciele zalewani są wnioskami o wypłatę odszkodowań za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi. Niektórzy już podnieśli składki, inni tego nie wykluczają.

Czytaj też: Pogoda na lato 2020: Wysokie temperatury i burze. Jaka będzie pogoda latem? Prognoza długoterminowa na lipiec i sierpień 2020 roku

– Skala zjawisk w ostatnich tygodniach jest bardzo duża. Obecnie wpływa do nas ok. trzy-cztery razy więcej zgłoszeń od klientów niż w standardowym okresie roku. Na odszkodowania w związku z tymi szkodami przeznaczyliśmy już ponad 10 mln zł

– mówi w rozmowie z portalem Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali wylicza, że w ubiegły weekend (26-30.06) odnotowano w Polsce blisko 2000 szkód uprawowych z wszelkich anomalii pogodowych, czyli gradu, deszczu nawalnego oraz huraganu.

– Najwięcej szkód w uprawach jest we wschodniej i południowej Polsce oraz na obszarze województwa dolnośląskiego i części powiatów województwa wielkopolskiego – wyjaśnia Piotr Adamczyk, dyrektor Biura Likwidacji Szkód w rozmowie z Businessinsider.

Burza w Wielkopolsce pojawiła się również w nocy z środy na czwartek. Strażacy wyjeżdżali ponad 80 razy, by usuwać przewrócone konary i gałęzie drzew, czy odpompowywać wodę.

Takich wieczorów może być tego lata wiele, dlatego ubezpieczyciele szykują się na większą liczbę zgłoszeń. Część z nich wydłużyła godziny pracy i przeniosła pracowników z innych zespołów do obsługi szkód. Większa liczba zgłoszeń sprawia, że ubezpieczyciele szukają też nowych rozwiązań technologicznych. Proponowane są klientom zdalne oględziny, formularze online, a także wycena szkód przy pomocy aplikacji.

Ceny ubezpieczeń mogą wzrosnąć

Jak czytamy w na stronie businessinsider.com.pl, ubezpieczyciele są finansowo przygotowani do niesienia poszkodowanym pomocy i uwzględniają ryzyko w składkach. Jeżeli jednak szkód związanych z żywiołami będzie w kolejnych latach więcej i będą one coraz gwałtowniejsze i dotkliwe, wycena takiego ryzyka się zmieni. Prawdopodobieństwo jest duże, ponieważ szkody klimatyczne zdarzają się w Polsce od lat regularnie.

Czytaj też: Praca w wakacje: Duży spadek ofert pracy sezonowej. Ale nie wynagrodzeń - nawet 25 zł za godzinę i wkrótce ofert będzie więcej

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że w pierwszym kwartale 2020 roku łącznie na wypłaty przeznaczono 376 mln zł w ramach 105 tys. zlikwidowanych szkód. W Polsce ubezpieczonych jest ok. 60 proc budynków i ponad 90 proc. zabudowań wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

– W wynikach za I kw. 2020 r. widać wyraźny wzrost odszkodowań i świadczeń, spowodowany szkodami rolnymi. Miejmy nadzieję, że reszta roku będzie spokojna pod względem zjawisk pogodowych

– zauważa Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
AM

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.