NZ

Ukraińcy chcą usunąć przedwojenne rzeźby lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich

W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami Fot. Fot. Katarzyna Gajda - Bator W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami
NZ

Lwowska Rada Obwodowa zażądała usunięcia przedwojennych rzeźb lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Jak zaznaczono w podjętej w tej sprawie uchwale, rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a ustawienie ich na cmentarzu nazwano nielegalnym.

Dwie kamienne rzeźby lwów stanowią integralną część Pomnika Chwały.

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami, które mogą być szkodliwe dla współpracy między naszymi narodami. Szczególnie nielegalną instalacją na Cmentarzu Łyczakowskim rzeźb lwów - twierdzą w podjętej uchwale lwowscy radni obwodowi (odpowiednik naszego sejmiku wojewódzkiego). Według nich rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a obecnie narzędzie możliwych prowokacji. Radni twierdzą także, że w 2015 r. lwy zostały ustawione w tym miejscu nielegalnie.

- Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych - twierdzą lwowscy radni.

Na takie oświadczenie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów z Cmentarza Orląt. Jak w wypowiedzi dla mediów stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie dla stosunków polsko - ukraińskich miałoby usunięcie lwów.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Temat rzeźb był wielokrotnie poruszany na różnych szczeblach, także państwowym i samorządowym. Na Facebooku powstała strona „Domagamy się powrotu kamiennych lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich”.  Dzięki niej sporo polskich samorządów, z różnych regionów Polski, przesłało do władz Lwowa petycje, w których domagały się powrotu historycznych rzeźb."

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
NZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.