Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Na jedną ofertę przypada średnio prawie 5 kandydatów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Na jedną ofertę przypada średnio prawie 5 kandydatów

Norbert Ziętal

Pandemia koronawiursa nie zniechęciła Ukraińców do przyjazdu do pracy w Polsce. Na 1700 ofert pracy w naszym kraju zamieszczonych w ukraińskim serwisie OLX, odpowiedziało prawie 7 tys. osób. Główną motywacją przyjazdu do naszego kraju są zarobki, o wiele większe niż na Ukrainie.

Rok temu, gdy rozpoczyna się w Polsce epidemia koronawirusa, wielu pracodawców w naszym kraju bało się, że spora część Ukraińców wróci do siebie i przez dłuższy czas nie przyjedzie do Polski. Obawiano się, że w efekcie zabraknie rąk do pracy zza wschodniej granicy.

Jednak, jak pokazuje niedawne badanie OLX Praca „Zatrudnianie pracowników z Ukrainy”, 60 proc. pracodawców stwierdziło, że restrykcje związane z pandemią nie utrudniły poszukiwań chętnych do pracy.

Marzec i kwiecień to miesiące, podczas których wielu pracodawców szuka osób do np. pracy sezonowej rolnictwie. W początkowych miesiącach epidemii koronawirusa ponad 70 proc. pracujących w Polsce Ukraińców wróciło do swojego kraju. Głównym powodem była niepewność co do rozwoju sytuacji z COVID-19 oraz możliwych obostrzeń sanitarnych.

- Właściciele sadów i szklarni w ubiegłym roku obawiali się, że zamknięcie granic i kolejne obostrzenia spowodują problemy z zapełnieniem kadry pracowniczej. Część z nich to obcokrajowcy, głównie obywatele Ukrainy. Okres wakacyjny był jednak czasem luzowania obostrzeń oraz restrykcji i poprawieniem sytuacji na rynku pracy – to właśnie w tym okresie część cudzoziemców, która ze względów pandemicznych opuściła Polskę kilka miesięcy wcześniej, wróciła nad Wisłę i ponownie rozpoczęła pracę - informuje serwis OLX.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.