Uczelnie chcą się połączyć, by stworzyć silny ośrodek [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Uczelnie chcą się połączyć, by stworzyć silny ośrodek [WIDEO]

Leszek Kalinowski

W środę, 22 lutego, senaty UZ oraz PWSZ w Sulechowie dały rektorom zielone światło do rozmów o połączeniu. Co na fuzji zyska region?

Nieoficjalne rozmowy o połączeniu obu uczelni rozpoczęły się dwa miesiące temu. Ale dopiero wczoraj rektorzy – Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński, i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, prof. Marian Miłek – postanowili oficjalnie poinformować o swoich planach. Właśnie wczoraj o tych samych godzinach rozpoczęły się senaty UZ oraz PWSZ. W obu miastach decyzja była taka sama: czas rozpocząć proces połączenia, by 1 października studenci mogli rozpocząć kształcenie w Wydziale Zamiejscowym UZ w Sulechowie.

Dlaczego pracownicy uczelni uznali, że trzeba połączyć siły? Trwają bowiem zaawansowane prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Z zapisów wynika, że państwo chce wspierać przede wszystkim duże uczelnie.

Czytaj więcej 23 lutego w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.