Uczcili Burego. III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez miasto. Były głośne i ciche protesty (zdjęcia, wideo)

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Uczcili Burego. III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez miasto. Były głośne i ciche protesty (zdjęcia, wideo)

Agata Sawczenko

To Polska jeszcze? - ociera oczy pan Jan, starszy mieszkaniec Hajnówki. W sobotę obserwował maszerujących ulicami jego miasteczka nacjonalistów. - Skąd oni, młodzi, mogą wiedzieć, jak naprawdę było? Przeinaczają historię, nie chcą słuchać...

Chodzi mu o wydarzenia sprzed lat. Tuż po wojnie partyzancki oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego” wymordował prawosławnych, cywilnych mieszkańców kilku okolicznych wsi. W pacyfikacjach zginęło 79 osób, w tym kobiety i maleńkie dzieci. Po śledztwie prokurator IPN uznał, iż pacyfikacje te nosiły znamiona zbrodni przeciw ludzkości.

A dziś nacjonaliści gloryfikują „Burego”. I od trzech lat pod koniec lutego - czyli w rocznicę mordów - organizują marsz żołnierzy wyklętych. W Hajnówce, tuż obok rodzin pomordowanych. Organizatorzy nie kryją, że to prowokacja. W internecie piszą, że Hajnówka to ostatnia czerwona plama na mapie Polski. A oni nie chcą takich plam. Wznoszą więc okrzyki o czerwonej hołocie, o narodowej, czyli polskiej i katolickiej Hajnówce, chrześcijańskiej Polsce, o wiszących na drzewach komunistach, no i właśnie o „Burym”, ich bohaterze. Pochód zamyka zresztą cały oddział, przebrany w historyczne stroje. Na czele „Bury” - dostojnie, w wojskowym płaszczu, rogatywce.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat marszu

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.