Tysiące poznaniaków muszą wymienić dowody osobiste przed końcem roku

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Marta Danielewicz

Tysiące poznaniaków muszą wymienić dowody osobiste przed końcem roku

Marta Danielewicz

Aż 12 tysięcy mieszkańców Poznania ma tylko kilka tygodni, by wymienić dowód na nowy. Wnioski mogą złożyć w trzech punktach lub online.

Pozostały już tylko trzy tygodnie, by zdążyć przed Nowym Rokiem z wymianą dowodu osobistego. W tym roku musi to zrobić blisko pięć milionów pełnoletnich obywateli. W samym Poznaniu to aż około 90-100 tysięcy mieszkańców. Mija właśnie dekada od masowej wymiany „zielonych książeczek” na pierwsze plastikowe.

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że do końca roku nie zdąży jednak tego dokonać milion obywateli. Na szczęście, Poznań należy do tych szczęśliwych miast, które problem przewidziały wcześniej i znalazły sposób na jego rozwiązanie.

76 tysięcy dowodów

Tylko do końca listopada tego roku w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznań aż 76 tysięcy mieszkańców zrealizowało wymianę dowodu osobistego. To znaczy, że złożyli wniosek i odebrali nowy dokument.

- Dla porównania w całym 2016 roku wydaliśmy 68 tysięcy dowodów. W 2015 roku 70 tysięcy - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UM Poznań. - Szacujemy, że jeszcze 12 tysięcy mieszkańców Poznania nie złożyło wniosku o wymianę dowodu osobistego ze starego na nowy.

I dodaje, że najlepiej to zrobić jeszcze w tym, lub przyszłym tygodniu, jeśli chcemy mieć nowy dokument jeszcze przed końcem starego roku. Urzędy na wydanie dowodu mają 30 dni od złożenia wniosku. Zazwyczaj czas ten jest krótszy, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń urzędy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się m.in.:

  • Z jakich udogodnień można skorzystać wymieniając dowód?
  • Co czeka osoby, które nie wymienią dowodu na czas?
  • Film z informacjami jak najwygodniej wymienić dowód.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.