Tutaj każdy może odbić się od dna

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Tutaj każdy może odbić się od dna

Agata Wolańska

Znasz kogoś, kto jest bezdomny, długotrwale bezrobotny czy zagrożony tzw. wykluczeniem społecznym? Przeczytaj i przekaż mu wiadomość

Pan, który przedstawia się jako Stefan, od roku mieszka w... samochodzie. - Byłem w ogrzewalniach, owszem. Ale przez jedną sytuację powiedziałem sobie, że nigdy więcej. Byłem tuż po poważnej operacji i musiałem leżeć. A tam nie ma przebacz: godzina 17 i wypad. Ubłagałem ich, żeby pozwolili mi zostać, to przenieśli mnie do pomieszczenia, w którym była niższa temperatura niż na dworze - opowiada.

To człowiek z wyższym wykształceniem i już na pierwszy rzut oka widać, że... z niejednego pieca chleb jadł. - Każdy człowiek to inna historia - podkreślają razem z Romanem Kuźbińskim z gorzowskiego biura Kukiz’15. To właśnie Kuźbiński po miejskim liczeniu bezdomnych z 8 lutego postanowił zrobić coś, by im pomóc. Im, ale także osobom, którym grozi wykluczenie społeczne, czyli m.in. długotrwale bezrobotnym, niepełnosprawnym, tym, którzy dopiero co opuścili zakład karny, i tym, którzy leczą się z alkoholizmu. Założyli spółdzielnię socjalną i w budynku Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udostępnili takim osobom umywalnię oraz pomieszczenie, w którym mogą napić się ciepłej herbaty czy przede wszystkim - zjeść obiad. Osoby, które przychodzą do ośrodka, mają bowiem zapewniony jeden ciepły posiłek właśnie w porze obiadowej.

Ale oprócz tego R. Kuźbiński stara się o to, by zapewnić tym wszystkim ludziom pracę i mieszkania.

- Mamy pieniądze na wprowadzenie ich na rynek pracy, ale warunek jest taki, żeby mieli stałe miejsce zamieszkania. Staramy się więc o to, by miasto udostępniło tzw. mieszkania chronione, ale na razie nie dostaliśmy odpowiedzi z urzędu - mówi R. Kuźbiński.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.