Turysta przy tablicy pozna historię Wąbrzeźna

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska

Turysta przy tablicy pozna historię Wąbrzeźna

Alicja Kalinowska

W tym roku w Wąbrzeźnie stanąć ma sześć nowych tablic informacyjnych.

Po odnowieniu okolic dawnego dworca wąbrzeskiej kolejki, urzędnicy chcą pójść „za ciosem” i w tym roku zamontować sześć kolejnych tablic informacyjnych w innych punktach miasta.

Gdzie staną tablice prezentujące historię danych miejsc? Jedną z wytypowanych lokalizacji jest grodzisko. To tutaj rozpoczęła się historia naszego miasta.

Opisane zostaną również: ratusz, starostwo, sanktuarium i zamek. Natomiast na ulicy Bernarda stanie tablica upamiętniająca znanych mieszkańców - m.in. Ojca Bernarda i Walthera Nernsta - i miejsca, które bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu naszego miasta, np. budynek synagogi.

Co znajdzie się na tablicach? Przede wszystkim najważniejsze informacje związane z historią danej lokalizacji.

- Opisy zostaną przygotowane w trzech językach: niemieckim, angielskim i rosyjskim - mówi Anna Borowska, rzeczniczka prasowa wąbrzeskiego ratusza.

Na tablicach będzie się również znajdował kod, dzięki któremu będzie można szybko wejść na stronę internetową i przeczytać więcej informacji związanych z historią danego miejsca.

Pierwszym miejscem, które zostało upamiętnione w ten sposób jest dworzec Wąbrzeźno Miasto. Co tam znajdziemy? Zachowany kawałek torowiska, drezynę, semafor i informacje o pierwszej kolei elektrycznej na ziemiach polskich.

- Jest to bardzo symboliczne upamiętnienie tego miejsca - mówi Leszek Kawski, burmistrz Wąbrzeźna i dodaje: - Z początku chcieliśmy sprowadzić wagon, ale jego cena była wysoka. PKP chciały za niego około 300 tys. zł. Do tego należałoby jeszcze doliczyć koszt remontu.

Przypomnijmy: jednotorowa linia łącząca dworzec z centrum miasta powstała w 1898 roku. Była to pierwsza na ziemiach polskich elektryczna kolej. Po 115 latach przeszła do historii.

Alicja Kalinowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.