Trzej Królowie mieszkają także w Krakowie. I jest ich coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/Polska Press
Grażyna Starzak

Trzej Królowie mieszkają także w Krakowie. I jest ich coraz więcej

Grażyna Starzak

Wierzący i niewierzący. Bez względu na wiek, pochodzenie czy wykształcenie. Bo Bóg jest dla wszystkich - jak głosi hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Monarchowie wraz ze swoim orszakiem w ciągu niespełna dziesięciu lat „podbili” prawie 700 polskich miast.

Tej nocy wiele dzieci nie będzie spać spokojnie. Bo jutro założą stroje aniołów, pastuszków, dwórek czy wojów i pójdą z rodzicami w barwnym pochodzie Trzech Króli. Królowie wraz ze swoim orszakiem, w ciągu niespełna dziesięciu lat „podbili” prawie 700 polskich miast i kilkadziesiąt za granicą. Pozyskali ponaddwumilionową armię ludzi. Pod Wawelem liczy ona powyżej 20 tysięcy. Nie tylko katolików, także wyznawców innych religii i niewierzących. Od początku ideę orszaków Trzech Króli wspierał były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Nie wszystko się w Krakowie udaje, a to się udało - cieszył się dwa lata temu kardynał. - Niech to trwa! ł

I trwa. Chociaż pierwsza była Warszawa. To tam zorganizowano w 2005 r. jasełka z okazji święta Trzech Króli. W skromnych, kameralnych warunkach. Na zwykłej szkolnej scenie jednej ze szkół. W 2008 r. jasełka przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Przedstawienie, oparte na przekazie biblijnym, tak się spodobało, że ktoś rzucił pomysł, by zaaranżować je w przestrzeni miejskiej i zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców oraz turystów. Udało się.

Pierwszy krakowski Orszak Trzech Króli organizowali osiem lat temu m.in. dr Krzysztof Machaczka i dr Lech Haydukiewicz, wykładowcy akademiccy. Krzysztof Machaczka szedł w orszaku z żoną i dwójką dzieci.

Czytaj więcej:

  • Kto organizował pierwszy krakowski Orszak Trzech Króli?
  • Ile osób wyszło z pierwszym, krakowskim Orszakiem? Czy rok później ochotników było więcej?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.