Sławomir Bromboszcz

Trzebinia. Stacja monitorująca jakość powietrza nie daje rzetelnych danych. Trzeba będzie ją przenieść

Stacja WIOŚ osłonięta jest drzewami, wzniesieniem i licznymi blokami. W takich warunkach nie spełnia zupełnie swojej roli Fot. Sławomir Bromboszcz Stacja WIOŚ osłonięta jest drzewami, wzniesieniem i licznymi blokami. W takich warunkach nie spełnia zupełnie swojej roli
Sławomir Bromboszcz

Trzebinia to jedyne miasto w Małopolsce zachodniej, które posiada stację monitorującą jakość powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej niefortunna lokalizacja sprawia, że pomiary nie są miarodajne.

Stacja WIOŚ pierwotnie znajdowała się w centrum miasta, w pobliżu Urzędu Miejskiego. Przeniesiono ją w 2010 r., gdy rozpoczęła się tam budowa wielopoziomowego parkingu. Stację ulokowano na terenie pomiędzy os. Widokowym a os. Krakowska.

- Miała to być tymczasowa lokalizacja na czas budowy parkingu. Później stacja miała zostać przeniesiona w inne miejsce, jednak od tego czasu ciągle tam stoi - mówi Tadeusz Adamczak, przewodniczący Komisji Prawa i Ochrony Środowiska, działającej przy Radzie Miejskiej w Trzebini.

Obecna lokalizacja stacji jest wyjątkowo niefortunna. Osiedle Widokowe góruje nad Trzebinią, a samo urządzenie znajduje się w niecce osłoniętej przez drzewa i bloki. Trudno zatem spodziewać się, że odczytywane przez nie pomiary będą miarodajne.

- Znacznie odbiegają one od danych prezentowanych przez czujniki jakości powietrza Airly, które znajdują się na terenie całej gminy - dodaje Tadeusz Adamczak, który jest przekonany, że to właśnie te urządzenia Airly dają prawdziwy obraz stanu powietrza. Jak zapewnia ich producent, były one kalibrowane ze stacjami WIOŚ i nie wykazują większych różnic w pomiarach.

Czytaj więcej:

  • Podobna stacja funkcjonowała w Olkuszu. Dlaczego ją zamknięto?
  • Gdzie może stanąć stacja z Trzebini?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.