Traktowanie ludzi z góry jest nie do pogodzenia z Ewangelią

Czytaj dalej
Fot. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Grażyna Starzak

Traktowanie ludzi z góry jest nie do pogodzenia z Ewangelią

Grażyna Starzak

O pysze, cynizmie i najlepszej recepcie na kryzys w Kościele rozmawiamy z ks. prof. Robertem Nęckiem, kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej UPJPII.

Czy Ksiądz Profesor chodzi, na co dzień, w sutannie?

Różnie, ale nie mam z tym żadnego problemu. Kiedyś gościłem w jednej z ambasad. Byłem w garniturze, pod koloratką. Zauważyłem, że gospodarz bardzo się ucieszył na mój widok. Zapytałem, czy to pierwszy ksiądz w tej ambasadzie? Pan ambasador odparł, że pierwszy, który przyszedł tu w stroju kapłańskim. Z drugiej strony jednak wiem, że nie szata zdobi człowieka. Obserwacja życia dokładnie mi to potwierdza. Chodzi o to, że najpierw trzeba być człowiekiem na poziomie, dobrze wychowanym, kulturalnym, a dopiero później księdzem. Babcia zawsze mi przypominała, że można być ubranym zgodnie z przyjętymi w danym środowisku zwyczajami, ale wystarczy, że zabierze się głos i czar pryska. Jest takie ludowe powiedzenie: „Słoma z butów wystaje, a pana się udaje”.

Pytam o strój kapłański, bo coraz rzadziej widzę na ulicach duchownych w sutannach. Zastanawiam się, czy to tylko kwestia wygody…

Pozwolę się nie zgodzić z tym spostrzeżeniem. Osobiście, idąc na uczelnię, często spotykam kapłanów, nawet na Rynku Głównym. Powtórzę jeszcze raz, w życiu nie należy patrzeć na etykietki, szyldy, ale na to, kto za nimi stoi, kto na nie pracuje. W każdym środowisku są osoby godne zaufania i osoby, od których lepiej się trzymać z daleka i na dystans.

A nie uważa Ksiądz Profesor, że część księży zdaje sobie sprawę, iż sutanna w dzisiejszych czasach, nawet w Polsce, u części osób może budzić niekoniecznie sympatyczne skojarzenia?

Czytaj więcej:

  • Coroczne liczenie wiernych w polskich kościołach wykazało, że nawet w tak pobożnych diecezjach jak tarnowska, przemyska czy krakowska, z roku na rok ubywa praktykujących  systematycznie katolików. Czy to w opinii Księdza Profesora tylko wynik powszechnej w Europie laicyzacji?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.