Tradycyjna mięta rośnie u Wróbli. W Gołotach

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Monika Smól

Tradycyjna mięta rośnie u Wróbli. W Gołotach

Monika Smól

- Mąż mówi, że poczuł do mnie „miętę”, gdy mnie zobaczył - niemal 30 lat temu - mówi Agnieszka Wróbel. Atrakcyjna długowłosa blondynka z dużymi zielonymi oczami. Żadne z nich nie podejrzewało, że właśnie mięta będzie im towarzyszyć całe życie.

Małżeństwo Agnieszka i Piotr Wróble z Gołot w gminie Unisław to partnerzy w życiu i w pracy. I choć jedno i drugie toczy się głównie wokół domu - czasem doba wydaje im się zbyt krótka. Pracowici, rzetelni, ale też odważni i postępowi, od początku małżeństwa realizują plany - nierzadko wyzwania. Właśnie udało im się spełnić kolejne marzenie - mięta pieprzowa unisławska, którą uprawiają jako jedyni w województwie, została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Poznaliśmy się przez koleżankę - opisuje początki ich wspólnej drogi pani Agnieszka. - Mieszkałam wtedy w Płutowie, Piotr w Gołotach. Mąż zapewnia mnie, że od razu „poczuł miętę”, z długimi blond włosami i wielkimi zielonymi oczami przypominałam mu dziewczynę z teledysku Marka Grechuty. Dziesięć lat po ślubie, który wzięliśmy 26 lat temu, przejęliśmy gospodarstwo od teściów. I podjęliśmy odważną decyzję o zmianie profilu gospodarstwa z wielokierunkowego na typową produkcję roślinną z ukierunkowaniem na zielarstwo. Mogliśmy wybudować wielką oborę i hodować krowy albo sprzedać bydło i zrobić coś nowego, naszego.

Więcej o tym, jak uprawia się zioła na taką skalę, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.