Trąbkami przypomną o Czerwcu ‘56

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Trąbkami przypomną o Czerwcu ‘56

Błażej Dąbkowski

Specjalny utwór przygotuje Maciej Fortuna, poznański jazzman.

Poznański jazzman Maciej Fortuna przygotowuje utwór na 8 trąbek, taśmę oraz urządzenia mobilne. Tak uczci 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r.

- Premierowej kompozycji będzie można wysłuchać na antenie Radia Merkury, 28 czerwca w godzinach rannych, po czym zespół pod przewodnictwem kompozytora wyruszy zabytkowym tramwajem przez Poznań i wykona utwór w różnych częściach miasta - wyjaśnia Jacek Rychlicki ze Stowarzyszenia Jazz Poznań.

Jego fragment zaprezentowany zostanie około godz. 10.30 przy ul. Gajowej, natomiast pełne wykonania kompozycji poznaniacy będą mogli usłyszeć z kolei o godz. 12 przed Zakładami Cegielskiego (ul. 28 Czerwca), o godz. 13 przy placu Cyryla Ratajskiego oraz o godz. 14 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej oraz godzinę później przy placu Adama Mickiewicza.

Tło kompozycji przygotowanej przez Macieja Fortunę tworzyć będą słynne słowa Józefa Cyrankiewicza, zarejestrowane fragmenty z pokazowych „procesu trzech”, „procesu dziewięciu” i „procesu dziesięciu” wytoczonych powstańcom, relacje Radia Wolna Europa czy wypowiedzi Stanisława Hejmowskiego, obrońcy robotników.

Jazzman, który również ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznaje, że postać Hejmowskiego zawsze była dla niego wzorem. - Jestem jednak również muzykiem i kompozytorem jazowym, a 1956 rok jest dla tej muzyki w Polsce przełomowy - mówi. I przypomina, że wtedy też po raz pierwszy odbył się w Sopocie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej.

- To wtedy powiał wiatr kulturalnych zmian, ponieważ do tego momentu jazz był dla komunistów niczym stonka. Nie można wykluczyć, że wydarzenia czerwcowe wpłynęły, w kontekście muzyki jazzowej, na liberalizację kursu ówczesnych władz, które przestraszyły się robotników - dodaje poznański muzyk.

Muzyczne wydarzenie z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. organizowane jest przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. Patronat medialny objął nad nim "Głos Wielkopolski".

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.