Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruński Zespół Szkół Technicznych dostał pieniądze z Ministerstwa Obrony

Jedyny oddział przygotowania wojskowego pod patronatem MON działa w Zespole Szkół Technicznych Fot. Fot. Jacek Smarz Jedyny oddział przygotowania wojskowego pod patronatem MON działa w Zespole Szkół Technicznych
Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruńska budowlanka, czyli Zespół Szkół Technicznych z ulicy Legionów dostał właśnie ponad 82 tys. zł dofinansowania z resortu obrony. Placówka - jako jedyna w mieście - prowadzi oddziały przygotowania wojskowego. Absolwenci tych klas nie tylko będą świetnie przeszkolonymi fachowcami od logistyki, ale też będą mieć dodatkowe punkty przy naborze na uczelnie wojskowe.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Klasę dla przyszłych logistyków z przygotowaniem wojskowym uruchomiono w popularnej budowlance po raz pierwszy w ubiegłym roku szkolnym. Ma ją pod swoimi skrzydłami Ministerstwo Obrony Narodowej, a jej patronem jest Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Ucząca się tam młodzież uczestniczy w zajęciach z podstaw wychowania wojskowego (m.in.musztra), w szkoleniu z wybranych przepisów prawa, szkoleniu logistycznym oraz szkoleniu bojowym (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawności). Cały program zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym oraz obozem szkoleniowym. Jego absolwent otrzymuje certyfikat i zaświadczenie o zdobytych umiejętnościach.

Zakupy za pieniądze z MON

MON stworzyło bardzo korzystne warunki dla uczestników programu. Placówki otrzymują dotację celową, którą przeznaczają na zakup wyposażenia specjalistycznego i jednolitych ubiorów mundurowych dla uczniów oraz na inwestycje służące prowadzeniu zajęć specjalistycznych. Taka dotacja w wysokości ponad 82 tys. zł trafiła właśnie do Torunia. Cała kwota przeznaczona dla uczniów klasy z przygotowaniem wojskowym jest wyższa o ponad 20 tys. zł, które ze swojej kasy dołożyło miasto. Środki finansowe przeznaczono na zakup bluz i spodni ubioru mundurowego, czarnych koszulek typu T-shirt, granatowych beretów, oznak regulaminowych, czapek i rękawic zimowych, polarów oraz 25-litrowych plecaków taktycznych.
Natomiast w ramach pakietu szkoleniowego zakupiono:

Szkolą specjalistów

Czego uczą się przyszli logistycy w oddziale z przygotowaniem wojskowym? To bezpieczeństwo i higiena pracy, podstawy logistyki, zabezpieczenie majątku, planowanie procesów transportowych, organizacja pracy magazynu, język niemiecki dla logistyków, przyjmowanie i wydawanie zapasów, przechowywanie zapasów, obsługa klientów i kontrahentów, organizacja procesów transportowych oraz dokumentacja realizacji procesów transportowych. Do tego dochodzi szkolenie mundurowe i przygotowanie wojskowe.
Co ważne, w trakcie nauki przewidziane są praktyki zawodowe w najlepszych firmach produkcyjnych, logistycznych i transportowo-spedycyjnych Torunia i okolicy, takich jak: 81Batalion Lekkiej Piechoty, Elana PET, Emtor, Servitor, Geofizyka, Trans-Gaz, CON-GRAPH Polska, Neuca SA i wiele innych.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.