Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Urzędujący włodarz ma przewagę

Tomasz Maleta: Urzędujący włodarz ma przewagę Fot. Wojciech Wojtkielewicz Tomasz Maleta: Urzędujący włodarz ma przewagę
Tomasz Maleta

To prawidłowość, przy pomocy której, politolodzy próbują oszacować szanse poszczególnych kandydatów w wyborach na prezydentów, burmistrzów, wójtów. Przemawiają za nią nawyki wyborców, swoisty konserwatyzm, czyli niechęć do zmian, szukania alternatyw. Tak też było w sierpniu 2006 roku, gdy przeprowadziliśmy pierwszy sondaż preferencji wyborczych. Spośród potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta Białegostoku największym poparciem cieszył się zajmujący ten fotel od ośmiu lat Ryszard Tur (wtedy nie było jeszcze wiadomo, czy będzie ubiegał się o kolejną kadencję).

Tak dobre notowania prezydenta nie były zaskoczeniem, bo w badaniach poparcia inkumbent (aktualny włodarz, zwycięzca poprzednich wyborów) wypada lepiej niż pretendenci (w 2006 roku ostatecznie Ryszard Tur wycofał się z walki o trzecią kadencję).

Dziś w podobnej sytuacji jest Tadeusz Truskolaski, który od ośmiu lat występuje w roli inkumbenta.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.