To nie jest zwykły dom, ale szansa na lepsze życie. W Zielonej Górze stworzono mieszkanie treningowe dla osób bezdomnych. Jak ono działa?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos
Natalia Dyjas-Szatkowska

To nie jest zwykły dom, ale szansa na lepsze życie. W Zielonej Górze stworzono mieszkanie treningowe dla osób bezdomnych. Jak ono działa?

Natalia Dyjas-Szatkowska

Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO uruchomiła w Zielonej Górze mieszkanie treningowe. By walczyć z bezdomnością i dać szansę na lepsze życie kolejnym mieszkańcom naszego miasta.

- Mieszkanie treningowe jest uruchamiane przez Schronisko dla osób w kryzysie bezdomności Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego RONDO - mówi Małgorzata Jaskulska, kierownik tego schroniska. - To kolejny etap rozwoju fundacji, ale przede wszystkim ogromna szansa dla osób, które zrealizowały indywidualny program wychodzenia z bezdomności. Najważniejszą wartością tego mieszkania, poza tym, że to będzie dom dla osób, które tu zamieszkają, jest fakt, że zrobiliśmy je sami. To praca mieszkańców naszego schroniska, naszych pracowników, to zaangażowanie naszych rodzin i przyjaciół.

Udało się pozyskać środki od prywatnych darczyńców, ale i dotację z Narodowego Instytutu Wolności na wykończenie mieszkania. Pomogło wiele firm.

- To mieszkanie będzie treningiem - dodaje M. Jaskulska. - Dla nas, jako pracowników, ale też głównie dla mieszkańców, zanim pójdą "na swoje". Wierzymy, że to jest jeden z przystanków do domu. I wierzymy, że osoby, które zostały tu zakwalifikowane, to osoby samodzielne finansowo. Pracują bądź mają stały dochód. I takie, które gwarantują, że sobie poradzą lub będą mogły (z naszą pomocą) w umiejętny sposób reagować na swoje trudności.

Mieszkanie jako szansa na wyjście z bezdomności

Osoby, które trafią do mieszkania, najpierw przeszły program indywidualny w schronisku, mają stały dochód i deklarują chęć dalszej pracy nad sobą.

To są osoby, które chcą w swoim życiu czegoś więcej. A my wierzymy, że razem jesteśmy w stanie to osiągnąć.

Docelowo mieszkanie dla danej osoby ma być na maksymalnie 3 lata. Co potem? Mieszkaniec będzie mógł szukać czegoś na wynajem, starać się o mieszkanie z miasta. Opcji jest wiele.

- Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że na tej bazie będzie realizowany proces usamodzielnienia osób bezdomnych, które wcześniej przeszły swój etap w schronisku prowadzonym przed Fundację RONDO - mówi Grażyna Jelska, dyrektor wydziału polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. - One będą mogły tutaj stopniowo uczyć się samodzielności, podejmowania ról społecznych. A w dalszym etapie będą mogły normalnie żyć jak każdy z nas. Mamy nadzieję, że przy pomocy kadry ten proces będzie się dokonywał.

[sonda]10302[/sonda]

To kolejny, bardzo ważny etap w życiu podopiecznych fundacji

Mieszkanie treningowe, które otrzymaliśmy od miasta na 3 lata, będzie szansą na rozpoczęcie nowego, bardzo ważnego samodzielnego rozdziału w życiu naszych podopiecznych.

To bardzo ważne, szczególnie teraz, w dobie epidemii, by jeszcze skuteczniej walczyć z problemem bezdomności.

- Nasz program pracy z osobami bezdomnymi w schronisku będzie rozwinięty o wsparcie mieszkaniowe, aktywną pomoc środowiskową oraz aktywne przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających bezdomności - zapewniają jeszcze działacze fundacji.

Zobacz też: Wyprzedaż Garażowa znów na zielonogórskiej Dzikiej Ochli!

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.