To IPN opowie historię Polski pielgrzymom

Czytaj dalej
Piotr Subik

To IPN opowie historię Polski pielgrzymom

Piotr Subik

Światowe Dni Młodzieży 2016. Nie prof. Andrzej Nowak z UJ, lecz dr Łukasz Kamiński i dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej będą autorami publikacji o historii Polski dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Dzięki innej broszurze pielgrzymi poznają też dzieje Krakowa i Nowej Huty.

Książeczka ma być podzielona na dwie części. Pierwsza poświęcona zostanie historii Polski w XX w. i napisze ją dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Za przedstawienie wcześniejszych dziejów naszej ojczyzny odpowiedzialny będzie z kolei dr Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Autor: Joanna Urbaniec

Dlaczego nie prof. Nowak? Historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie chciał z nami rozmawiać. Na pytania dotyczące okoliczności zmiany autorów broszury na ŚDM nie odpowiedziało nam wczoraj także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To ono najpierw zawarło umowę z prof. Nowakiem, a teraz chce wydać broszurę z IPN.

Okazuje się jednak, że to właśnie krakowski IPN jako pierwszy wysunął pomysł zapoznania pielgrzymów z historią Polski. Już rok temu jego dyrektor dr Marek Lasota rozmawiał o tym z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Idea zyskała akceptację władz kościelnych.

- ŚDM to głównie przeżycie religijne, ale wiemy, że staje się okazją do spotkania z innym krajem. Dlatego chcemy pielgrzymom pokazać bardzo ważne fakty z historii Polski, zwłaszcza w roku 1050-lecia polskiej państwowości i przyjęcia chrztu przez Mieszka I - tłumaczy dr Lasota.

Wkrótce z tekstem przygotowanym przez historyków z Instytutu zapoznają się kard. Stanisław Dziwisz i bp Damian Muskus, który jest odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM. Ostatecznie publikacja trafi do plecaka w pakiecie pielgrzyma, który otrzymają wszyscy zarejestrowani uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Jak wynika z szacunków, może to być nawet 2 mln osób całego świata.

Tymczasem krakowski IPN przygotował dla pielgrzymów również publikację historyczną „Kraków - Nowa Huta. Enter”. To efekt realizowanego od 3 lat przez IPN projektu „Nowa Huta - Miasto Pracy i Walki Pamięci i »Solidarności«”, w który zaangażowani są nie tylko naukowcy, ale także opozycjoniści z czasów PRL-u. - Mamy nadzieję, że atrakcyjna w formie publikacja będzie odpowiadać gustom młodego pokolenia, a jednocześnie spełniać walory edukacyjne - mówi Dorota Korohoda z IPN.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.