To IPN opowie historię Polski pielgrzymom

Czytaj dalej
Piotr Subik

To IPN opowie historię Polski pielgrzymom

Piotr Subik

Światowe Dni Młodzieży 2016. Nie prof. Andrzej Nowak z UJ, lecz dr Łukasz Kamiński i dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej będą autorami publikacji o historii Polski dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Dzięki innej broszurze pielgrzymi poznają też dzieje Krakowa i Nowej Huty.

Książeczka ma być podzielona na dwie części. Pierwsza poświęcona zostanie historii Polski w XX w. i napisze ją dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Za przedstawienie wcześniejszych dziejów naszej ojczyzny odpowiedzialny będzie z kolei dr Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Autor: Joanna Urbaniec

Dlaczego nie prof. Nowak? Historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie chciał z nami rozmawiać. Na pytania dotyczące okoliczności zmiany autorów broszury na ŚDM nie odpowiedziało nam wczoraj także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To ono najpierw zawarło umowę z prof. Nowakiem, a teraz chce wydać broszurę z IPN.

Okazuje się jednak, że to właśnie krakowski IPN jako pierwszy wysunął pomysł zapoznania pielgrzymów z historią Polski. Już rok temu jego dyrektor dr Marek Lasota rozmawiał o tym z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Idea zyskała akceptację władz kościelnych.

- ŚDM to głównie przeżycie religijne, ale wiemy, że staje się okazją do spotkania z innym krajem. Dlatego chcemy pielgrzymom pokazać bardzo ważne fakty z historii Polski, zwłaszcza w roku 1050-lecia polskiej państwowości i przyjęcia chrztu przez Mieszka I - tłumaczy dr Lasota.

Wkrótce z tekstem przygotowanym przez historyków z Instytutu zapoznają się kard. Stanisław Dziwisz i bp Damian Muskus, który jest odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM. Ostatecznie publikacja trafi do plecaka w pakiecie pielgrzyma, który otrzymają wszyscy zarejestrowani uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Jak wynika z szacunków, może to być nawet 2 mln osób całego świata.

Tymczasem krakowski IPN przygotował dla pielgrzymów również publikację historyczną „Kraków - Nowa Huta. Enter”. To efekt realizowanego od 3 lat przez IPN projektu „Nowa Huta - Miasto Pracy i Walki Pamięci i »Solidarności«”, w który zaangażowani są nie tylko naukowcy, ale także opozycjoniści z czasów PRL-u. - Mamy nadzieję, że atrakcyjna w formie publikacja będzie odpowiadać gustom młodego pokolenia, a jednocześnie spełniać walory edukacyjne - mówi Dorota Korohoda z IPN.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

czytający

Jezeli Dziwisz bedzie nadzorowal prace, to nie zdziwie sie, ze bedzie to "obiektywnie"

Kato

Jakoś zdziwiony nie jestem. W miejsce znakomitego historyka - funkcjonariusze PeOwscy Lasota i Korkuć.

bardzo

nieladnie, wrecz brzydko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.