Piotr Drabik

To będą dni inne niż wszystkie. O co najczęściej pytają mieszkańcy

Sebastian Kowal jest jednym z 12 pracowników ZIKiT-u oddelegowanych do obsługi infolinii ŚDM dla mieszkańców Fot. Fot. anna kaczmarz Sebastian Kowal jest jednym z 12 pracowników ZIKiT-u oddelegowanych do obsługi infolinii ŚDM dla mieszkańców
Piotr Drabik

Komunikacja. Coraz więcej krakowian dzwoni na specjalną infolinię, gdzie mogą uzyskać odpowiedzi na pytania o organizację ruchu na ŚDM.

- Obecnie odbieramy około tysiąca połączeń dziennie - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przy obsłudze całodobowej infolinii pod numerem tel. 12 616 75 55 pracuje 12 osób. Tak będzie również podczas Światowych Dni Młodzieży. Wszyscy to pracownicy ZIKiT, wydelegowani z różnych wydziałów do udzielania informacji (również w języku angielskim). - Odpowiadamy na pytania o organizację ruchu tylko w Krakowie, ale już nie w Wieliczce albo Balicach - dodaje Michał Pyclik. Urzędnicy mówią wprost, że mieszkańcy dzwoniący na infolinię powinni uzbroić się w cierpliwość. - W piątek średni czas oczekiwania na połączenie wynosił 30-40 minut - wskazuje Michał Pyclik.

Gdy już uda im się skontaktować z urzędnikami, najczęściej pytają o kwestie m.in. poruszania się pomiędzy strefami, posiadanie identyfikatorów i dojazd do szpitali. ZIKiT za każdym razem podkreśla, że najlepiej przyszłym tygodniu zostawić swoje pojazdy w garażach i wybrać komunikację miejską. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, które ulice i dokładnie kiedy na pewno będą przejezdne podczas ŚDM. Dlatego poza infolinią zachęcamy do sprawdzania bieżących informacji w internecie - radzi Michał Pyclik. ZIKiT uruchomił także specjalny serwis pod adresem www.sdminformacjadrogowa.pl.

Najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania na infolinii ZIKiT:

Czy jak będę miał wjazdówkę do jednej strefy jako mieszkaniec, to mogę swobodnie wjeżdżać także do innych stref?

- Wszystko zależy od posiadanej wjazdówki. Identyfikatory do strefy I pozwalają na poruszanie się również w obrębie stref II i III. Z wjazdówką do strefy II możliwy będzie dostęp także do strefy III. Jednak posiadając identyfikatory na ostatnią strefę, nie wjedziemy już do pozostałych. Ostatecznie o wpuszczeniu pojazdu do danej strefy zdecydują policjanci, którzy podczas ŚDM będą patrolować krakowskie ulice. Bez ich zgody nie obowiązują nawet wjazdówki.

Jak często będzie kursować komunikacja miejska w trakcie ŚDM?

- Już w ten weekend większość autobusów i tramwajów będzie jeździć według rozkładu na dni powszednie. Ponadto zostanie wstrzymany ruch tramwajowy do pętli Cichy Kącik (podczas ŚDM zamknięta będzie cała aleja 3 Maja). Od poniedziałku częstotliwość komunikacji będzie systematycznie wzrastała, a na ulicach pojawią się specjalne linie autobusowe i tramwajowe (więcej szczegółów w specjalnym dodatku do dzisiejszego wydania „DP”).

Siedziba mojej firmy znajduje się poza Krakowem, jednak codziennie muszę dostać się do moich klientów w granicach tego miasta. Czy będzie to również możliwe podczas ŚDM?

- Ci przedsiębiorcy nie mogą odebrać identyfikatorów, jak w przypadku firm zarejestrowanych w Krakowie. ZIKiT radzi, aby podczas ŚDM właściciele i pracownicy firm spoza miasta mieli ze sobą jakiekolwiek poświadczenie, że prowadzą interesy w Krakowie (np. umowy). Istnieje również możliwość uzyskania zaświadczenia zarządcy drogi na wjazd do stref ograniczenia ruchu. Wnioski o nie można składać w budynku ZIKiT na os. Złotej Jesieni 14. Jednak na wydanie takiego zaświadczenia trzeba czekać nawet kilka dni.

Jaką trasą najszybciej dostać się na lotnisko Balice?

- Urzędnicy szczególnie odradzają podróż ulicami Królowej Jadwigi i Księcia Józefa, które podczas pobytu papieża Franciszka w Krakowie będą praktycznie nieprzejezdne lub zamknięte. Natomiast swobodny dojazd do lotniska z centrum miasta będzie możliwy węzłem autostrady A4 na północy Krakowa.

Na czas ŚDM wyjeżdżam z Krakowa i zostawiłem samochód pod kamienicą w centrum miasta. Czy może on zostać odholowany?

- Wszystko zależy od tego, czy na danej ulicy obowiązuje zakaz zatrzymywania. Stosowne oznaczenia na ulicach już się pojawiły. Mimo to pojazdy znajdujące się na trasie przejazdu papieża na pewno będą usuwane.

Podczas ŚDM spodziewam się gości spoza Krakowa. Czy będą oni mogli wjechać samochodem do stref?

- Urzędnicy nie widzą takiej możliwości bez specjalnych wjazdówek od ZIKiT-u. A gościom spoza Krakowa polecają wybranie komunikacji miejskiej.

Piotr Drabik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.