Teresa Semik

Tak Niemcy likwidowali polską elitę na Śląsku. Nie znamy nawet dokładnej liczby ofiar Intelligenzaktion Schlesien

Więźniowie obozu niedaleko Jeny wyzwoleni przez Amerykanów w 1945 roku. Zdjęcie z wystawy fundacji Ślązacy.pl, która będzie w Sejmie od 25 stycznia br. Fot. Zbiory Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Więźniowie obozu niedaleko Jeny wyzwoleni przez Amerykanów w 1945 roku. Zdjęcie z wystawy fundacji Ślązacy.pl, która będzie w Sejmie od 25 stycznia br. na temat akcji wymierzonej w elitę intelektualną na Śląsku.
Teresa Semik

Intelligenzaktion Schlesien to wciąż mało poznane represje wymierzone w polską inteligencję. Wystawa o tych zbrodniach od 25 stycznia będzie w Sejmie RP.

Co ważne, wystawę o wyniszczeniu i likwidacji polskiej inteligencji w tzw. Rejencji Katowickiej w czasie drugiej wojny, zaprezentowaną w polskim Sejmie, sfinansuje głównie przedsiębiorca z Pomorza (chce zachować anonimowość). W województwie śląskim nie udało się znaleźć wsparcia dla przypomnienia tragicznych losów mieszkańców tych ziem. Organizatorem wystawy jest fundacja Ślązacy.pl, autorami scenariusza: Łukasz Kobiela i dr Andrzej Krzystyniak.

„Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników” - przekonywał Adolf Hitler. Niemcy wkroczyli na Górny Śląsk z tzw. listami proskrypcyjnymi, listami śmierci lub gończymi, jak je też nazwano. W ich przygotowaniu pomagała mniejszość niemiecka. Były na tych listach nazwiska Polaków uznanych za „wrogów Rzeszy”, m.in. Konstantego Wolnego - marszałka Sejmu Śląskiego, Jerzego Ziętka - burmistrza Radzionkowa, Leona Malhomme - wicewojewody katowickiego, Stanisława Adamskiego - biskupa katowickiego, Stanisława Ligonia - dyrektora radia w Katowicach.

Masowe aresztowania

Nie znamy nawet dokładnej liczby ofiar Intelligenzaktion Schlesien (Akcja Inteligencja - Śląsk), bo taki kryptonim nosiła ta operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa. Nikt za nią nie poniósł odpowiedzialności. Wszystkie śledztwa zostały umorzone.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.