Tak gorąco dawno nie było i znów grozi nam susza

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Tak gorąco dawno nie było i znów grozi nam susza

Marek Weckwerth

Na początku marca minister Gróbarczyk przestrzegał, że grozi nam największa od 50 lat susza. Mylił się, bo aż tak duża nie będzie, ale z każdym dniem sierpniowych upałów symptomy suszy nasilają się.

W naszym regionie susza była już zimą, bo opady były poniżej średniej. W kwietniu w Bydgoszczy spadło zaledwie 0,7 mm deszczu na każdy metr kwadratowy i susza była już bardziej niż wyraźna.

Sytuację poprawili nieco "zimni ogrodnicy" w połowie maja, którzy zresztą zostali u nas dłużej niż zwykle. Za to znacząco mokro zrobiło się w czerwcu, gdy na Kujawach i Pomorzu spadło 200-300 procent deszczu więcej niż zwykle o tej porze roku. Warunki dla wegetacji roślin zdecydowanie poprawiły się. Ale w sierpniu przyszły upały...

W pierwszych dziesięciu dniach sierpnia aż osiem razy odnotowano temperaturę powyżej 25 stopni, a  przez cztery dni przekraczała 30. kreskę. A to właśnie wpływa na obniżenie wód gruntowych i w efekcie na wysychanie gleby.

W kolejnych dniach, przynajmniej do  21- 22 sierpnia, nadal będzie bardzo ciepło (do 27- 30 stopni), zaś opady będą towarzyszyć głównie lokalnym burzom i wyniosą  od 30 mm  na południu regionu i do 50  mm na północy. 

Ostatnie dni sierpnia zapowiadają się jako wyraźnie chłodniejsze, bo pogodą zacznie "rządzić" niż  znad Skandynawii. Może też nieco więcej popadać.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weckwerth

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.