Bogusław Kwiecień

Tak dobrego sezonu jeszcze nie było. Miliony turystów odwiedziły Małopolskę zachodnią

Aneta Odrobina (od lewej) i Dajana Sochacka w punkcie informacji turystycznej w Oświęcimiu mówią o wielkim napływie gości Fot. Bogusław Kwiecień Aneta Odrobina (od lewej) i Dajana Sochacka w punkcie informacji turystycznej w Oświęcimiu mówią o wielkim napływie gości
Bogusław Kwiecień

Wyjątkowy udany był tegoroczny sezon turystyczny w Małopolsce zachodniej. Właściciele muzeów, parków rozrywki, ośrodków wypoczynkowych mówią o rekordowej frekwencji gości. Zadowoleni są także hotelarze i restauratorzy. Szacuje się, że liczba turystów, którzy odwiedzili nasz region była nawet o 40 proc. większa niż w ubiegłym sezonie.

Na oświęcimskim Rynku każdego dnia było widać od kilku do kilkunastu grup turystów, w tym w dużej części zagranicznych. Do tego dochodzi wielu gości indywidualnych.

Goście z całego świata

Przyciąga ich tutaj m.in. otwarte w lipcu muzeum w przedwojennym ratuszu. W Muzeum Zamek, któremu podlega nowa placówka policzyli, że w pierwszych tygodniach ratusz odwiedziło ponad 4,3 tys. osób. Obok samych mieszkańców było to właśnie także wielu turystów. Bardzo liczną grupę sięgającą prawie połowę gości, stanowili obcokrajowcy. - Oprócz krajów europejskich mieliśmy gości m.in. z RPA, Nowej Zelandii, czy Japonii - mówi Dajana Sochacka z punktu informacji turystycznej, który znajduje się w ratuszu.

Oczywiście nadal głównym celem turystów w Oświęcimiu jest Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. - W tej chwili liczba odwiedzających jest porównywalna z ubiegłoroczną, gdy odnotowaliśmy rekord frekwencji - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wtedy Miejsce Pamięci odwiedziło 2,1 mln osób. Niewykluczone, że w tym roku może być ich jeszcze trochę więcej.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

  • które miejsca przeżyły prawdziwy turystyczny rozkwit?
  • ilu klientów zyskali lokalni przedsiębiorcy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.