Tomasz Trepka

Tajemnica świętego miejsca partyzantów „Ponurego” i „Nurta”

Tajemnica świętego miejsca partyzantów „Ponurego” i „Nurta”
Tomasz Trepka

15 września 1957 roku na wzniesieniu odległym około 10 kilometrów od Starachowic – Wykusie, poświęcono kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej. – Był to formalny początek Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt” – jedynej w Polsce organizacji żołnierzy Armii Krajowej, działającej w pełni niezależnie od komunistycznych władz – stwierdził doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Historyk i autor publikacji poświęconych działalności Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK „Nurta”, opowiedział nam o działalności kombatantów oraz niełatwemu kultywowaniu tradycji i pamięci o Armii Krajowej w komunistycznej Polsce.

Tomasz Trepka: Pierwsze powojenne lata nie sprzyjały kultywowaniu pamięci o Armii Krajowej. Sytuacja zmieniła się w okresie tak zwanej odwilży?
Marek Jedynak:
Komuniści starali się skutecznie marginalizować, izolować oraz kontrolować kombatantów Armii Krajowej. Poddawano ich szeroko rozumianym represjom.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.