Tacierzyństwo nie jest łatwe, ale nie oddałbym go za żadne skarby świata

Czytaj dalej
Fot. Marcin Banasik
Marcin Banasik

Tacierzyństwo nie jest łatwe, ale nie oddałbym go za żadne skarby świata

Marcin Banasik

Najbardziej obawialiśmy się z żoną, że 16-miesięczny syn nie zaakceptuje młodszego brata. Okazało się jednak, że braterska więź silniejsza jest od zazdrości. Mikołaj został już osobistym kierowcą Michała, ratownikiem wodnym i poszukiwaczem zaginionych smoczków

W sali dla noworodków leżą obok siebie jak bochenki chleba zawinięte w pieluszki. Widać tylko małe, ciepłe główki. Co kilkanaście minut przywożone są kolejne maluszki. Pierwsze chwile życia jedne spędzają w spokoju, inne nieśmiało testują możliwości gardła, kolejne witają się ze światem wrzaskiem. 13 grudnia na oddziale noworodków spotkało się kilkanaście dzieci, m.in. Adam, Bartłomiej, Zuzanna i mój syn.

- Michał? No to będzie rozrabiaka - mówi z uśmiechem pielęgniarka, która obok karmi butelką noworodka.

Dwie godziny później maluchy w wózkach z pojemnikami przypominającymi płaskie akwaria rozjeżdżają się do swoich mam. Pielęgniarki co chwilę zaglądają do sal, sprawdzając, jak młode rodzicielki radzą sobie z pierwszym karmieniem i przebieraniem dziecka. Oprócz pań w uniformach na korytarzach mijają się kobiety w ostatnich dniach ciąży, ojcowie dzieci, babcie, dziadkowie i dalsi krewni. Każdy coś niesie - kwiaty, nosidełka, ubranka, pieluchy. Jedni są podekscytowani, inni zmęczeni wyczekiwaniem na poród.

Następnego dnia Michała odwiedza jego starszy brat Mikołaj, który 16 miesięcy wcześniej urodził się w tym samym miejscu - szpitalu Ujastek w Nowej Hucie. Pierwsze spotkanie zaskakuje Mikołaja, który najwyraźniej nie spodziewał się, że powiększający się z tygodnia na tydzień brzuch mamy kryje w sobie rodzeństwo. Na przywitanie całuje tylko mamę, na brata patrzy z rezerwą, by już po chwili robić wszystko, żeby odwrócić uwagę od niezręcznej dla niego sytuacji. Wygina się, chodzi w kółko, macha wszystkim „pa pa” i daje do zrozumienia, że pora wracać.

Czytaj więcej:

  • Czy starszy syn zaakcepytuje młodszego brata?
  • Kiedy objawiło się poczucie braterskiej troski?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marcin Banasik

Zajmuję się tematyką kryminalno-sądową, a także sprawami miejskimi. W Dzienniku Polskim pracuję od ok. 10 lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.